Ercan AKKAR

Sokağın Algı Ve Analizi…


Ercan AKKAR
9 Haziran 2011 Perşembe 17:47
Geri sayım başladı. Liderler ve adayları meydanlarda, televizyonlarda, radyolarda, halk şölenlerinde, gazete sayfalarında, sokaklarda ve kapı kapı dolaşarak söyleyeceklerini söyledi. Top artık seçmende… Seçmenler, söylenenleri dinledi, analizini buna göre yaptı ve Pazar günü iradesini sandığa yansıtmayı bekliyor.
Bir aydan bu yana Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Batman, Siirt, Bingöl ve Van gibi kentleri dolaştım. Taşıma ile meydanlarda yapılan mitinglerden çok sokakların nabzını tutmaya çalıştım. Bu nedenle sokağın algı ve analizini sizlerle paylaşmak istedim.
Ancak, bu analizi yapabilmek için öncelikle adaylık sürecini ele almak gerekiyor. Bildiğiniz gibi AKP’ye, Şanlıurfa’da rekor başvuru oldu. Sözünü ettiğim diğer kentlerde Şanlıurfa’dan geri kalmadı. Önüne gelen parayı bastırıp AKP’den aday adayı oldu.
Aslına bakarsanız başvuranların çoğu aday listesine giremeyeceğini biliyordu. Ama velakin seçimden sonra iktidar nimetlerinden yararlanmak, varolan koltuklarını sağlamlaştırmak, bir ihale, bir iş veya bir proje kapma hesabı içinde olanlar aday adayı oldular. Bu durum tüm bölge kentleri için geçerliydi.
Ancak AKP, büyük bir sürpriz yaparak, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde tabiri caiz ise sil baştan yaptır. Öncelikle Kürt sorunu konusunda bilgi birikimi olan, bu konuda fikir beyan eden isimlerin üzerini çizerek Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Bingöl gibi kentlerde liste başına bakanları koyarak, Kürt sorunu konusunda birikimi olmayan adayları altına sıraladı.
Listeleri gören sokağın ilk tepkisi, önümüzdeki dönem AKP’nin, Kürt sorunu rafa kaldırdığı olmuştu. Ha bu arada listelerin açıklanmasından sonra her ne kadar rengini belli etmese de ortaya çıkan küskünler ordusunu unutmamak gerekir.
CHP’nin durumu ise biraz daha farklı… Kimler tarafından yapıldığı bir türlü bulunamayan bir kaset komplosuyla Kemal Kılıçdaroğlu, bir yıl kadar önce bir anda kendisini partinin başında buldu.
İlk etapta fazla bir şey yapamayan Kılaçdaroğlu, zamanla partinin üst yönetimini değiştirmeye başladı. Genel Başkan yardımcılarından biri de İnsan hakları konusunda büyük gayretleri olan sevgili dostum Diyarbakır eski Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu oldu. Bu durum sokakta, AKP’nin aksine, CHP’nin önümüzdeki dönemde Kürt sorunu konusunda yumuşayacağı ve bu konuda daha fazla fikir, proje öreteceği yönünde algılandı.
Sokağın, MHP konusundaki ilk algısına gelince, AKP, referandum döneminde MHP’lilerden büyük destek alarak, anayasa değişikliği referandumundan yüzde 58 gibi bir oyla çıktı. Bu durum MHP’lilerde büyük bir paniğe neden oldu. Dolayısıyla listelerini yaparken, daha güçlü isimlere yer vermeyi uygun buldu.
Son olarak sokağın BDP ile ilgili ilk algısına bakalım… BDP, öncelikle KADEP ve HAK-PAR gibi Kürt siyasi partileriyle birliktelik sağladı. Bu AKP’nin, ‘BDP Kürtlerin tek siyasi partisi değildir. BDP, diğer Kürt siyasi partilerine yaşam şansı vermiyor’ algısını bozdu.
Bununla da yetinmeyen BDP, yelpazeyi daha da genişleterek, Türk solunun birçok siyesi partisinin yanı sıra, birçok demokratik platformunun da gücünü arkasına alarak, seçimlere Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu olarak, girme kararı aldı. Böylece, sadece Kürtlerle değil, Türklerle de bir ittifak kurulmuş oldu. Evet, sokağın ilk algı ve analizi böyleydi.PROPAGANDA DÖNEMİ ALGI VE ANALİZİ

Şimdi gelelim propaganda döneminin algı ve analizine… Aslına bakarsanız bu dönemde sokağın, referandum ve listelerin hazırlanması sürecinde ortaya koyduğu algı ve analizden pek farkı yok. Yani bu durum, sokağın ilk algı ve analizinin ne kadar doğru olduğunu doğrular nitelikte…
Çünkü sokak AKP’nin, propaganda döneminde yürüttüğü stratejiyi, “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde alabileceğim en yüksek oyu aldım. BDP, parti olarak seçime giremiyor zaten. Diyarbakır’da en kötü ihtimalle 6 milletvekili BDP’nin olsa bile, 5’de benim olur. Bu nedenle referandum döneminde bana gelen yüzde 11 oranında milliyetçi oyun en az yüzde 5’ini alsam bile, yüzde 50’yi aşarım. Böylece yeni anayasayı istediğim gibi yaparım. Abdullah Gül’ün köşkten inmesiyle başkanlık sistemine geçer, 5+5 yani 10 yıl başkan olurum” diye görüyor.
Gerçekten de durum aynen böyle… AKP, propaganda döneminde Kürt sorununu rafa kaldırdığını göstererek, var gücüyle milliyetçi söylemler geliştirdi. Hatta o kadar ileriye gitti ki, MHP bile, AKP’nin yanında daha az milliyetçi göründü. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önceki seçimde sık sık dile getirdiği üç kırmızı çizgisini altüst ederek, hem etnik milliyetçilik, hem dini milliyetçilik, hem de bölgesel milliyetçilik yaptı hissi uyandırdı.
Bu durum, bölgede, yani Kürtler arasında kandırılmışlık hissi uyandırdı. Nitekim bölgedeki birçok il ve ilçedeki AKP’li, MHP’li, azda olsa CHP’li siyasilerin yanı sıra bazı aşiretler, geniş aileler ve hatta köy korucularının bile BDP’ye geçmesine neden oldu. Yine Kürtler, söylenen her milliyetçi söylemle, meydanlarda yedikleri her gaz bombası veya copla, AKP’den biraz daha uzaklaştı.
Ama milliyetçi oylara sarılan AKP’nin, gözden kaçırdığı çok önemli noktalar var. O da önümüzdeki dönem gerek ülkede, gerekse uluslararası arenada Kürt sorunu başını ağrıtacak en önemli sorun ve çözülmesi ötelenemeyecek bir noktada olacaktır. Çünkü yanı başımızdaki Suriye’de ok yaydan çıktı. Sonbahar da ise Kürt konferansı hazırlığı var.
Yeni CHP söylemiyle ortaya çıkan Kemal Kılıçdaroğlu, propaganda döneminde sokağı resmen şaşırttı. Sezgin Tanrıkulu’nun Genel Başkan Yardımcısı olmasıyla birlikte, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin her kentinde miting yapan Kılaçdaroğlu, yaptığı özeleştiri ve Kürt sorunu konusundaki söylemi ile dibe vuran CHP’ye küçükte olsa sempatiyi arttırdı.
Çünkü Kılaçdaroğlu, meydanlarda Kürt sorununu çözeceğini, barışı getireceğini, hatta daha ileri giderek, iktidara geldikleri taktirde Avrupa Birliği Yerel Özerklik Şartı’nı tanıyacağını ifade ederek, her partiden 3 kişinin katılımıyla oluşturulacak Akil Adamların gerekirse Abdullah Öcalan’la görüşebileceğini söyledi.
Propaganda döneminde ortaya çıkan kasetlerle sarsılan, partinin beyni sayılan üst yönetiminden 10 kişiyi kaybeden ve bölgede çok büyük tabanı olmayan MHP’de ise, kasetler sonrası mağdur duruma düştüğü, bunun da oylarını yükselttiği, en önemlisi de Diyarbakır’da miting yapabilmesi sokakta önemli olarak algılandı.
Sokakta hazine yardımı alamaması, seçim barajı, birçok partilisinin gözaltına alınması gibi engellerle karşı karşıya kalmasına rağmen BDP öncülüğünde oluşturulan Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu, sadece Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde değil, İstanbul’dan, Ankara’ya, İzmir’den Muğla, Manisa, Aydın’a, Antalya’dan, Adana, Mersin’e, Kars’tan, Erzurum’a kadar milliyetçi söylemlerin tavan yaptığı süreçte demokrasi, insan hakları konusunda alternatif olarak görüldü.Bu nedenle bloğa, propaganda döneminde gazetecilerden, aydınlara, entelektüellerden, birçok alandan sanatçıya kadar farklı kesimlerden destek geldi.
Son olarak bir dip not düşmek istiyorum. Bu seçim döneminde birçok kesim sınıfı geçerken, üzülerek belirtmem gerekiyor ki, medya yani meslektaşlarım sınıfta kaldı.
Maalesef meydandan yükselen seslerle istenilen konular haber yapıldı veya istenmeyen konular görmezden gelindi. Aynı meydanda birer gün arayla yapılan mitingler içinden Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğunun mitinginin verilmemesi, hatta hatta haber bile yapılmaması ve bunun da genel yayın yönetmenleri tarafından itiraf edilmesi, günü geldiğinde bir tokat gibi yüzümüze çarpacaktır.
Sevgiyle kalın.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık