Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın
Duygu SUCUKA

Sokak Eylemleri ve Siyasetçinin Koltuğu


Duygu SUCUKA
4 Haziran 2013 Salı 07:39

Son bir haftadır sokaklarda olup bitenler, eylemler, direnişler ve devletin karşı duruşu bugüne kadar görmediğimiz bir Türkiye fotoğrafı yarattı. Bu resmi 1980 öncesine benzetenler, Menderes dönemine atıf yapanlar var. 1980 öncesine benzemiyor çünkü 1980 öncesi tamamen öğrenci olayları, üniversitelerdeki, hatta liselerdeki hareketlenmeler, karşıt görüşlü öğrencilerin birbirleriyle çatışmaları idi. Kısacası öğrenci olaylarıydı. Menderes dönemiyle de kıyaslanması çok doğru değil. Ufak benzerlikler olabilir ama özünde ayrışan hareketlerdir.

Bugünkü ortam, bugünkü şartlar çok farklı. 1980 öncesi öğrenci olayları yaşanırken aileler sokakta değildi. O zamanlar, herkes çocuğunun başına kötü bir şey gelmesinden, dayak yemesinden, gözaltına alınmasından ya da öldürülmesinden korkardı. Bugünkü resme bakınca sokaktaki eylemler vatandaşın eylemi. Herkes ailesiyle, bebeğiyle, yaşlısıyla, bir anda sokağa çıktı. Seçimlerde aldığı oy kadar vatandaşı temsil ettiğini düşünen ve geri kalanları biat etmek zorundadır diye değerlendiren bir yönetim anlayışına karşı bir eylem. Vatandaşın eylemi. Örgütsüz, plansız, kendiliğinden oluşmuş bir eylem. En dikkat edilecek nokta ise, uzunca bir zamandır Ortadoğu ülkelerinde ve komşularımızda süre giden halk isyanları, yönetim değişiklikleri, iç kargaşalar. Korkumuz, o isyanların bize de sıçraması idi. Çünkü Amerika’nın, Ortadoğu’daki ülkelere demokrasi getirmek vaadiyle, halk hareketleri doğrultusundaki yönetim değişikliklerine destek vermek üzere ortaya koyduğu Büyük Ortadoğu Projesi, her ne kadar doğrudan bizi de içine aldığı söylenmese de aslında bizi de kapsayan bir projedir. Bugün sokaklarımızdaki eylemlere karşı polisin orantısız güç kullandığına dikkat çekerek ve eylemcilere şirin gözükecek mesajlar vererek bir duruş göstermeye çalışan ABD, geri planda Türkiye’nin karıştırılmasına da gizli desteğini sürdürüyor olmalı… Bu ABD’nin ruhunda var. Sağ gösterip sol vurmak. Meydanlardan ABD karşıtlığı yükselmesin diye. Türk halkı bu konuda dikkatli olmalı.

Daha düne kadar, ihtilalda idam edilmiş 17 yaşındaki gence ağlayan Başbakan, bugün sokaklarda polisle çatışan, polisin sert müdahalelerinde kırılıp dökülen gencecik çocukların da başbakanı. Bu gençlere sahip çıkacak bir baba tavrı gerekir. Bugüne kadar, halkla inatlaşmanın, yönetimler lehine sonuçlanmış hiçbir örneği yoktur.

Sokaklar sancılı. Başbakanın ve bazılarının dediği gibi, üç-beş çapulcu işi değil bu. Susurluk olayında olduğu gibi evlerden tencere-tava sesleri yükselmeye başladı. Bu gerçekleri Başbakan herkesten daha iyi biliyordur zaten. Her noktadan kendisine giden haberler, raporlar vardır mutlaka. Dolayısıyla kendisine düşen en önemli görev bu ülkeyi komşu ülkelerimize benzemekten alıkoymaktır. Sokakların gazını almak şu an itibariyle sadece Tayyip Erdoğan’ın yapabileceği bir iştir. Cumhurbaşkanı ılımlı mesajlar veriyor, sağduyu çağrısı yapıyor ama çok fazla dikkate alınmadığı ortada. Başbakan meydanlardan gelen isyanın ayak seslerini muhalefetle hesaplaşma anlamında değerlendirmediği andan itibaren bu işin önünü alabilir.

Olayların patlak noktası ağaç kesimi gibi gözükse de, aslında bastırılmış seslerin patlaması olduğunu herkes yazdı, çizdi, söyledi. Ağaç kesiminden söz etmişken, sadece Gezi Parkı mı? Değil elbette. Her şeyden önce Ankara’daki Atatürk Orman Çiftliğine bakmak gerekir. Atatürk Orman Çiftliği arazilerinin yapılaşmaya açılmasına bakmak lazım. Ankara’nın akciğerleri anlamını taşıyan bu alanın içinde, yakın geçmişte ve yakın gelecekte ne kadar yapılaşma projesi var, incelenmesi lazım. Şu an itibariyle kurulmakta olan Başbakanlık Binasının (bazılarına göre Ak Saray) orada yapılması doğru değildi.

Yine AOÇ arazilerine kondurulan bazı okul ve işyerleri ağaç kesilmeden mi yapılmıştır acaba

Ve AOÇ içinden geçirilen o geniş yollar, ağaçların üzerine kondurulmadı elbette ki.

Atatürk Orman Çiftliği tarihi dokusunu koruyacak biçimde sit alanı olarak kalmalıydı. Bu olmadığı gibi, yeni yasalarla ormanlık alanlar, milli parklar imara açılıyor. 40-50 yıllık ağaçları kesip beton yığını yapıyorsanız, istediğiniz kadar ağaç dikin, 3 milyon, 5 milyon fidan ekin neye yarar ki. Diktiğiniz fidanlar büyüyünceye kadar zaten tabiatın dengesi çoktan değişmiş olacaktır. Hem kentlerdeki ormanları yok ederken Karacadağ’ın tepesine dikeceğiniz fidanlar ne kadar işe yarayacaktır?

Velhasıl sokaklardaki eylemin nedeni ağaç kesimi olsaydı bu tepkiler çoktan gelirdi. Ama öyle değil. Bunun nedenleri her gün ekranlara çıkan, bilen bilmeyen sayısız kişiler tarafından detaylıca anlatılıyor zaten.

Toplumsal bastırılmış öfkeler kendini bir süredir belli ediyordu. Uzunca bir süredir üniversitelerden yükselen eylem sesleri, sokaklardan gelen protesto resimleri, Türkiye’deki yönetim yanlışlarını anlatan gelişmelerdi. Ve öfke patladı. Patlayan öfkeyi doğru algılamak yerine halen birkaç çapulcunun işi diyenler kendilerini kandırıyorlar sadece.

Türkiye, jeopolitik konumu gereği, bir süredir komşu siyasetlerinden de olumsuz etkilendi. Etkilenmenin olumsuzlukla kalması ve onlara benzememesi için tek bir kişiye görev düşüyor. O da Başbakan. Başbakan çıkar, sadece kendisine oy verenlerin değil tümden bu halkın başbakanı olduğunu söyler ve herkesin isteği doğrultusunda herkesi kucaklarsa kötüye gitmeyi engellemiş olur.

Koltuk terk etmekten söz edince, sözüm meclisten içeri, mevcut siyasi yönetim içinde, eskiden beri siyasette olan merkez sağ siyasetçileri var. Onlar ki, Özal’la başlayıp Erdoğan’la devam etmişler. Yeter artık, biz bir kenara çekilelim ve bir şeyler değişsin demeyi düşünmüyorlar mı? Ülkenin şu an içine sürüklenmekte olduğu durumdan bir beklentileri kalmış mıdır ki?

Tarih hep göstermiştir ki, tek başına iktidar olan siyasi iradeler 10 yılı aşan zaman dilimlerinde tatsız biçimde erimiştirler.

Her şey daha kötüye gitmeden, sorumluluk alacak olan kişiler bir an evvel üzerlerine düşeni yapmalıdır. Ülke menfaati için siyasi makamlar vazgeçilebilir olmalıdır.

03.06.2013


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık