Sokaklarda Çalışmaya Zorlanan Çocuklarımızın Topluma Kazandırılması


13 Şubat 2012 Pazartesi 04:03
İlimiz Şanlıurfa da son  15 yılda ilçelerden ve kırsal kesimden gelen yoğun göç  ve plansız nüfus artışıyla birlikte kentimizde sosyal problemlerin ve çeşitli sorunların yaşanmasına sebep olmuştur. Bu durum ilimizin toplumsal huzurunu eğitim kurumlarımızın başarısını ve eğitimin kalitesini olumsuz etkilemiştir.

Sosyal sorunların doğmasına neden olmaktadır.İlimize gelen ailelerin eğitim düzeylerinin düşüklüğü,ekonomik durumlarının iyi olmayışı ve çok çocuklu ailelerden oluşması,aile de babanın herhangi bir mesleğinin olmayışı, vasıfsız işçi olması sebebiyle gündelik işlerden kazandığı gelirin sürekli olmayışı sonucu ailenin çocuklarını küçük yaşlarda herhangi bir işte çalıştırmalarına sebep oluyor.

Böylece okul çağındaki çocuk eğitimini tamamlayamadan,arkadaşlarıyla oyun oynayıp çocukluğunu yaşayamadan ailesi tarafından sokaklarda çalışmaya zorlanıyor. Ailenin ilgisizliği sonucu sokaklarda çalışan çocuk sayısının hızla artmasına neden olmaktadır. Şanlıurfa diğer şehirlerden ve kırsal bölgelerden aldığı göçler sebebiyle ‘sokakta çalışan çocuklar’ sorununu yaşayan bir kenttir.


Eğitim çağındaki çocuğun okulda bilgilendirilip hayata hazırlandırılması gerekirken, okulun bilgi dünyasından uzaklaşarak, aile bütçesine katkıda bulunmak için ailesinin zorlamasıyla çalışmak zorunda bırakılıyor. Bu çocuklar işlerini sokaklarda, caddelerde ,yol kavşaklarında, pazarlarda,parklarda ,cami ve hastane önlerinde (ayakkabı boyacılığı, simit ve mendil satıcılığı, yük taşıyarak)çalıştıkları görülmektedir.

Özellikle son yıllarda,öğrenim çağında okulda olması gereken çocuklarımızın sokaklarda çalışanlarının sayısında önemli artışlar görülmektedir.


Sabahtan akşama kadar sokaklarda ailesi tarafından çalıştırılan çocukların büyük çoğunluğu ilköğretimden sonra eğitimlerine devam etmemektedir. Sokaklarda çalışmak zorunda kaldıkları için hızla okuldan ve ailelerinden uzaklaşıyorlar, dolayısıyla toplumundan kopuyorlar. Bu duruma sebep ise ailenin çocuğunu ihmal etmesi (anne sevgisi, şefkati, babanın ilgisizliği) Ailenin eğitimsizliği, çocuğun okulda başarısız olması. Ailedeki olumsuz davranışlar ve tutumlar (babanın eşine ve çocuklarına karşı sürekli şiddet kullanması). Ailenin parçalanması (boşanmalar) Ekonomik sorunlar.


Ailesi tarafından sokaklarda çalıştırılan çocuklarımızın bedensel  gelişimi,ruh sağlığı ve ahlaklı davranışı zarar görmekte gelişememektedir. Sokakta çalışan çocuklar her türlü tehlikeyle karşı karşıya kalmaktadırlar. Bally tiner gibi zararlı madde bağımlısı olabilirler, cinsel tacize uğrayabilirler, hırsızlık kapkaç  gibi suçları işleyebilirler.

Çocuklar her türlü istismara uğrayabilirler.
Sağlıklı aile ortamında büyümeyen çocuğun eğitimine önem verilmemekte, ailesinin masrafları karşılamak için, evladının yaşına uygun olmayan,ruhsal ve fiziksel sağlığını tehlikeye sokacak işlerde çalıştırmaktadır. Madde bağımlısı değilse bile, madde bağımlısı olmaya en yakın adaydır. Sokaklarda arkadaşlarına kendisini kabul ettirebilmek için sigara içmeye başlaması gibi.Çalışan çocuk para kazanmayan başladığı için kendisini yetişkin gibi hisseder.
Zamanla ailesinin denetiminden uzaklaşan çocuk kendisini arkadaşlarından da soyutlar. Sosyal yaşamdan tamamen kopmaktadır. Sokaklardaki rahatlığı, özgürlüğü, sorumsuzluğu gördüğünden, ailesinden evinden kaçarak sokakta yaşamayı tercih eder.

İlköğretim çağında okulda olması gerekirken, sokaklarda çalıştırılan  çocuklarımızın yeniden sıcak aile ortamında yetişerek, ders çalışarak, arkadaşlarıyla oyunlar oynayarak  topluma kazandırılmasında, toplumun bir parçası olduklarının bilinci verilmesine, gönüllü eğitimcilere önemli görevler düşmektedir.

ÇOCUKLARA YÖNELİK  EĞİTİCİ  FAALİYETLER : Sokakta çalışan çocukların tespit edilmesi için alan taraması (görevliler tarafından sokak çalışması). Ailelerinin tespit edilmesi ve ailenin sosyal yönden incelenmesi. Çocukların sosyal, ruhsal ve bedensel gelişmelerini destekleyen çalışmalar. Çocukları eğitimin önemi konusunda bilgilendirme etkinlikleri.Çocukların eğitimlerini destekleyici faaliyetler (dersleriyle ilgili etüd  çalışmaları). Sosyal kültürel, sanatsal etkinlikler (Resim, Müzik, Tiyatro, Halk oyunları, Satranç, İngilizce dersleri). Sportif faaliyetler (Masa Tenisi ve Basketbol). Geziler (Müzelerimiz, Üniversitemiz ve Atatürk Barajı). Ziyaretler (Vali Beyi,Emniyet müdürümüzü, Belediye Başkanımızı, Üniversite Rektörümüzü, Milli Eğitim müdürümüzü). Sokakta çalıştırılan çocuğun, ekonomik yoksulluk içinde bulunan ailelerinin sosyal yardım hizmetlerinden ve hayır kurumlarından yararlanmaları için çalışmaların yapılması.

Yukarda saydığım eğitim faaliyetlerine katabildiğimiz çocukların, sokakta çalışmasını önleyecek çalışmalar yalnız çocukların değil hepimizin faydasınadır. Çocuklara sağlıklı güvenli yaşam ortamları sağlayarak, onların şiddet görmesinin, sömürülmesinin, madde bağımlısı olmasının ve suça itilmesinin önüne geçilecektir. Aileleriyle bir arada yaşayan çocukların aileleri bilgilendirilerek, eğitilerek ve desteklenerek çocukların yaşıtları gibi eğitimlerine devam etmeleri sağlanacaktır. Çocukların sokaklardan kurtarılması demek; şiddetin, çeteleşmenin, hırsızlık gibi suçların azalması demektir. Çocukların salgın hastalıklardan kurtarılması demektir. Yetişkin olan bizlerin sokakta çalışan çocuklara para ve hediye eşyalar vermemiz demek, çocuklara kötülük etmemiz demektir, farkında olmadan onları sokakta yaşamaları için desteklemektir. Toplum bu önemli konuda ne kadar çok bilinçlenirse, çocuklara yardım etmemiz kolaylaşır.

Topluma kazandırdığımız her çocuk zenginliğimizdir!


Mithatpaşa İ.Ö.Okulu - Sınıf Öğretmeni [email protected]

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık