Mustafa GÜNEŞ

SOMA FACİASI ÜZERİNE


Mustafa GÜNEŞ
18 Mayıs 2014 Pazar 07:38

Bu dehşet olay hakkında,meydana geldiğinden beri,Dünya dahil, aklı basan basmayan,hemen herkes ve tüm medya kesintisiz konuşmakta,yazıp çizmekte ve fikir beyan etmekte.Öyle ki konunun tartışılmadık,hakkında çözüm önerilmedik ve eleştirilmedik bir tek köşesi, kıyısı-bucağı  kalmadı.Bu konudaki hemen her ihtimal,tedbir zaafı, yapılması veya yapılmaması gerekenler,madencilik teknikleri vs.tartışıldı.

Doğrusunu isterseniz gereksiz tekrarları, kimi ukalalıkları(hatta Özdil gibi merhametsiz devşirmeleri) saymazsak ben kendi adıma çok faydalandım.

Kendim de gençliğimde zorluk ve tehlike açısından madencilik mesleğinin ikiz kardeşi sayılan “petrol sondajı” (TPAO) işinde 1 yıl çalışmıştım. İki mesleğin zorluğu aynı, fakat çalışma alanları bir birinin tersidir. Biri yer altında, diğeri dağların en zirve noktasında karın, tipinin boranın altında 24 saat kesintisiz çalışmadır. Çalışma şartları çok ağırdır.Her taraf çelik,çamur  ve  yağdır.

Ne yazık ki daha mesleğin başında, yani henüz “sondaj operatörü” olamadan  ağır bir  bel fıtığı geçirdiğim için  ayrılmak zorunda kaldım.Neticede o günden bu güne 6 ameliyat ve 3 kemiğe platinle gelebildim.Yani izleri hala üzerimde.

Bu işlerin ne kadar zor olduğunu bizzat yaşamışlardan ve en iyi empatiyi kuracaklardan olduğumuza inandığımız için biz de bir kaç satır yazma gereğini  duyduk.

BİR MUSİBET,BİN NASİHAT

Bizim gibi şarklı, medeniyeti, bilimi ve teknolojiyi ıskalamış, hatta karşı durmuş toplumların demirbaş sözüdür :“bir musibet bin nasihatten evladır!”Bu sözü bu yaşıma kadar kaç bin, hatta kaç milyon kere duydum, dinledim (hatta kendim de söyledim) Allah bilir.

Nerede yolunda gitmeyen bir iş, başa gelmiş bir bela çıksa, herkes koro halde bir ağızdan bu sözü söyler. İş bununla da kalmaz. Musibetin başına toplananlar iki takıma ayrılır. Bir takım bu sözü söyler, diğeri de can-ı gönülden onaylar. Böylece herkes rahatlamış ve güya musibetten dersini almış olur.

Fakat dikkat ettim, ne hikmetse, musibetten dersi yalnız başından musibet geçmişler alıyor. Musibete şahit olanlar da bu sözü söyler.Ancak nasılsa benim başıma gelmez diye düşünerek hayatlarına kaldıkları yerden devam ederler.

Toplumun diğer kesimleri ya kendi başlarına ya da çevreden birilerinin başına yeni bir musibet gelinceye kadar “tevekkeltü taallalah” diyerek kaldıkları  yerden işlerine devam ediyorlar.

UYGARLIK-İLKELLİK FARKI

Daha önce de yazmıştım. “İlkel toplum”la “uygar toplum” arasındaki en belirgin fark şudur:

Toplumun başına bir felaket geldiği zaman;

İlkel toplumlar: Hemen bir suçlu bir müsebbip ararlar.”Bu felakete kim sebep oldu, hangi uğursuzun yüzünden başımıza geldi?” Diye araştırmaya geçilir.Tabi bunun en iyi bulucusu  toplumun büyücüsü,rahibi veya kahinidir (Şimdilerde siyasiler , bürokratlar ve okumuş yazmış takımı).Onlara  gidilir.O zatlar da derin kehanet seanslarından sonra birini veya bir grubu teşhis eder.Krizdeki sürü derhal onları yakalayıp “giderir” ,böylece herkes rahatlamış,bela savuşturulmuş,sorun da çözülmüş olur.

Ta ki yeni bir musibet gelip yeni sorumlular aranııncaya  kadar…

Medeni Toplumlar: Bu toplumlar başlarına gelmiş istenmeyen olayların “nedenini” araştırılar.”Hangi şartlar olumsuz bir araya geldi de bu musibet başımıza geldi?”Araştırmasına geçer, neden olan şartları ıslah eder ,daha büyük felaketleri önlemiş olurlar.

Dolayısıyla uygar toplumlar bir musibetin gelmesini beklemez, şartları değerlendirir musibeti önlerler.

SUÇLULAR BULUNACAK, EN AĞIR CEZAYA ÇARPTILACAKTIR.

Bu söz de ilkel toplumların demirbaş bir sözüdür. Kendimi bildim bileli ne zaman ki toplumun başına bir bela, bir felaket gelir, bütün siyasi, sosyal yetkili ve etkililer bir ağızdan:

“Bu olaya sebep olan kim varsa gözünün yaşına bakılmayacak,bulunup adalete teslim edilecek ve en ağır cezalara çarptırılacaklardır!”

Hemen ardından medyada,

“Savcılık olay hakkında geniş çaplı soruşturma başlattı” haberleri sıralanmaya başlar.

İşte size tam bir ilkel ve geri toplum refleksi… Yani neden değil sorumlu arama.

İşin garibi, kimse çıkıp:

”Peki bu insanları en ağır cezalara çarptırıp hapislerde çürütsek neyi çözmüş oluyoruz?” Diye sormayı akıl etmez, akıl edenler de sormaya cesaret edemez.

Arada birileri;

“Etmeyin. Bunun sorumluğu hepimizin. Toplum olarak bilim ve teknolojiyi pas geçtik,ucuza ve kolaya kaçtık, onun için bu olay oldu.”Diyecek oluyorsa da, o patırtı-gürültü içinde sesleri davulcu öksürüğü gibi kaynar.

BAZI MUSİBETLER VE SONRASI

Meramımı daha iyi anlaşılması bakımından Türkiye açısından aklıma gelen bazı musibetleri ve sonrasını sıralamak istiyorum:

1-80’li yıllarda bir uçağımız gece vakti Yeşilköy Havaalanı’na iniş yaptığı sırada elektrikler kesildi, tüm sistemler devre dışı kaldı ve pilot dengeyi kaybettiğinden ne yazık ki uçak Marmara Denizi’ne gömülüp kayboldu. Gene bu günkü gibi kıyametler koptu. Ancak THY ve Hava Meydanları hemen en ileri teknoloji ile donatıldı ve ufak tefek olaylar dışında bir daha benzeri bir felaket yaşanmadı.Bu gün THY dünyanın sayılı güvenli firmaları arasındadır.

2-Hepinizin TV’lerde izleyip  tanık olduğu 17.Ağustos.1999 “Marmara Depremi”ndeki dehşet faciadan sonra inşaat sektöründe çağdaş tekniğe uygun üretim ve denetim sistemine geçildi ve artık Türkiye’deki inşaatlar gerçekten dünya standartlarında yapılmaya başlandı.

3-Eskişehir “hızlı tren” faciasından sonra hızlı tren işletmeciliği de  dünya standartlarına yükseltildi.

Örnekleri uzatmaya gerek yok. Yani ancak musibet gelikten sonra Türk Devleti soruna el koyup çözer. Bütün modern ve çağdaş görünüşüne rağmen eski ilkel genlerinden  bir türlü kurtulamamaktadır.

SOMA OLAYI

Bu örneklere bakarak Soma Olayı da maden ve kömür işletmeciliğinde  Türkiye için bir dönüm noktasıdır, diyebiliriz.

Göreceksiniz ki bundan sonra kaçınılmaz olan ufak tefek olaylar dışında bir daha hiçbir maden ocağında böyle facialar yaşamayacaktır.

Ne yazık ki faturasını hayatını kaybeden yüzlerce emeğiyle geçinen insan ve aileleri ödedi.

Beni mazur görün.Doğrusu insanlarımızın bu trajik ölümleri hakkında gerçekten kullanılacak kelime bulamıyorum.

Sonuç olarak, keşke hiç biri olmasaydı. Ama ne yazık ki böyleyiz ve “keşke”leri bol olan bir toplumuz.

Hatta biz bunları konuşurken kim bilir hangi kuytulukta başka bir musibet sinsi sinsi açığımızı kollamaktadır.

Tek cümleyle özetlersek,uygar toplum, bu tür musibetleri gizlendikleri deliklerde yakalayıp pratiğe geçmeden bertaraf eden toplumdur.

18.5.2014

Mustafa Güneş/URFA


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık