Mehmet FARAÇ

Sorunların kucağında CHP!..


Mehmet FARAÇ
6 Kasım 2011 Pazar 16:30
Gazetelerde dün CHP ile ilgili yer alan üç haber çok dikkat çekiciydi!.. Bu haberler, hem “Yeni CHP”deki “anlayış” değişikliğini hem bu anlayışın içinde bulunduğu “telaşı” hem de tabanda giderek büyüyen huzursuzluğu yansıtıyordu!..
Özellikle internet medyasında yankı bulan ilk haber, CHP’nin yeni İstanbul il başkanının şaşırtıcı icraatıyla ilgiliydi!..
PKK’nın çatı örgütlenmesi olan KCK’ya yönelik İstanbul’da yapılan operasyonları protesto gösterisine CHP’nin yeni il başkanı Oğuz Kaan Salıcı da katılmış ve sert bir açıklama yapmıştı!..
CHP tabanı, Satıcı’nın böylesi bir eyleme katılmasını yaygın biçimde tartışıyor!.. Bu haberle ilgili internet siteleri ve sosyal medyadaki tartışmalarda çok sert ve düşündürücü yorumlar yapılıyor!..
CHP ile ilgili ikinci haber ise kurultay takviminin başladığını duyuruyordu!..
CHP tabanının genel merkezle ilgili hoşnutsuzluğunu anlatmaya gerek yok! Taban, 18 Aralık kurultayının parti örgütlerinde yarattığı depremi konuşmaya devam ediyor...
CHP’nin hafızasının silindiği o kongre, yalnızca altı oktaki ilkelere yönelik erozyonla değil, örgütteki büyük tasfiyenin yol açtığı sarsıntı açından da gündemden düşmüyor!..
Üç büyük kentte çatlak!..
CHP’nin “rotasından çıkarıldı”ğına yönelik tartışmalar özellikle büyük kentlerde tepkilere yol açmış... Kırıkkale, Balıkesir, Urfa ve Konya örgütleri, olağanüstü ilk kongrelerinin yapılması için imza toplamış. Ancak genel merkez “tüzüğü çiğneyerek” bu talepleri göz ardı etmekle yetinmiş!..
Anadolu’daki huzursuzluk, kısa süre sonra CHP’nin en çok oyu aldığı Türkiye’nin üç büyük kentine sıçramış.
Ankara üyeleri olağanüstü kongrenin toplanması için imza toplamış. Yenimahalle ve Keçiören ilçeleri de kongre taleplerini genel merkeze iletmiş.
Bu talebin üzerinden de aylar geçmesine karşın tüzüğün gereğinin yapılmaması tabandaki öfkeyi artırmış!
Ankara’nın ardından CHP’nin kalesi İzmir’de de üyeler olağanüstü kongre için topladıkları imzaları genel merkeze göndermiş. CHP yönetimi bu talebe de kayıtsız kalmış!..
Ve son olarak İstanbul... Genel merkezin bir yılda 4 kez il başkanı değiştirdiği İstanbul’da, parti içi gerginlik had safhaya ulaşmış!.. 300 kadar il delegesi de olağanüstü il kongresinin toplanması için imza vermiş.
Anlayacağınız, ülke nüfusunun neredeyse yarısını oluşturan kentlerde CHP tabanı il kongrelerinin toplanmasını istemiş ancak “Korku imparatorluğunu yıkacağız” diyen yönetim bu taleplere sırtını dönmüş!..
Ankete yansıyan huzursuzluk!..
CHP ile ilgili medyada çok tartışılan üçüncü haber ise bir anketle ilgiliydi... Aşağıda sonuçlarını okuyacağınız son anket, Türkiye’nin en büyük kentlerinde, CHP tabanındaki huzursuzluğun gerekçelerini de yeterince dışa vuruyor!
Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında “Türkiye’de Sol Seçmen Üzerinde Sol Araştırması” başlıklı bir çalışma yapan Andy-Ar Sosyal Araştırmalar Merkezi, bu çalışmanın ikinci bölümü de tamamlamış...
1-3 Ekim tarihleri arasında yapılan saha araştırmasında şu sorulara da yanıt aranmış:
- Yaklaşık 1.5 yıldır CHP Genel Başkanlığ’nı yürüten Kemal Kılıçdaroğlu başarılı bulunuyor mu?
- CHP politikaları genel anlamda değişti mi?
- 2011 seçimlerinde elde edilen sonuç başarılı sayılıyor mu?
- CHP, Türkiye’deki sosyal demokratları temsil edebiliyor mu?
- Yeni bir sosyal demokrat partiye ihtiyaç var mı?
- CHP’nin iktidar olamamasındaki en önemli sorun nedir?
20 kentte 2 bin 443 denek üzerinden yapılan araştırmada; 2007, 2009 (yerel) ve 2011 seçimlerinde oyunu CHP ya da diğer sol partilere vermiş seçmenlerin yanıtları dikkate alınmış...
Bakınız, “Kılıçdaroğlu’nu başarılı buluyor musunuz?” sorusuna denekler nasıl yanıtlar vermiş:
“Fikrim yok” (yüzde 8.5), “Kısmen” (yüzde 10), “Hayır” (yüzde 54.7), “Evet” (yüzde 26.3)...
Ankette, Haziran ayında yapılan genel seçim sonuçlarıyla ilgili bir soru da var... Denekler, “Sizce Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP 2011 seçimlerinde aldığı oyla başarılı bir sonuç elde etmiş sayılabilir mi?” sorusuna şu karşılıkları vermiş:
“Evet” (yüzde 30.6), “Hayır” (45.2), “Kısmen” (yüzde 16.3), “Fikrim yok” (yüzde 7.9)...
Bir başka soru ise CHP ve sosyal demokrat kitle arasındaki ilişkiyi sorguluyor... “Sizce CHP Türkiye’de sosyal demokrat seçmenleri temsil edebiliyor mu?” sorusuna verilen yanıtlar ve oranları şöyle sıralanmış:
“Hayır” (yüzde 42.6), “Evet” (yüzde 30.3), “Kısmen” (yüzde 21.7), “Fikrim yok” (yüzde 5.4)...
Şaşırtıcı bir talep!..
Anketteki önemli sorulardan biri de son dönemde iyice dillendirilen bir talebi sorguluyor!.. Bakınız, “Yeni bir sosyal demokrat partiye ihtiyaç var mı?” sorusuna denekler nasıl yanıtlamış:
“Evet” (yüzde 61.8), hayır (yüzde 22.5), “Kısmen” (yüzde 15.7)...
Anketteki son soru ise “lider” meselesini irdeliyor!.. “Size göre CHP’nin iktidar olabilecek bir desteğe sahip olamamasındaki sorun nedir?” şeklindeki soruya şu karşılıklar verilmiş:
“Fikrim yok” (yüzde 9.8), “Diğer” (yüzde 11.2), “Halktan uzak olma” (yüzde 3.2), “Rakibin güçlü olması” (yüzde 3.5), “İnandırıcılık-güven sorunu” (yüzde 4.8), “Parti içi çekişmeler” (yüzde 7.3), “Kadrolar” (yüzde 11.6), “Halktaki olumsuz CHP algısı” (yüzde 20.5), “Lider” (yüzde 27.9)...
Evet, Türkiye, çok önemli sorunların girdabında çırpınıyor!.. Terör şiddetini artırırken Meclis’teki Anayasa tartışmaları ülkeyi çok sıkıntılı bir sürece götürüyor...
Peki ya toplumun umudunu bağladığı CHP ne yapıyor?..
İşte bu kritik tablonun ortasında “Yeni CHP”nin tavrı çok ama çok dikkatle izleniyor!..
Bakalım kendi tabanındaki huzursuzluk ve de ülkenin içinde bulunduğu bunalım konusunda net politikalar üretemeyen “Yeni CHP”, kucağındaki önemli sorunlarla nereye kadar gidebilecek?..

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık