Şerif BENDAŞ

Taksicilerin Sorunları


Şerif BENDAŞ
8 Mart 2018 Perşembe 19:54

Çoğumuz tarafından ne yazık ki alt grup bir meslek gibi görünen taksici esnafının benim senin gibi normal bir işe sahip olduğunu bilmemiz ve bunu kabul etmemiz gerekiyor .

Ağzımızı açtığımızda hep olumsuz yönlerinden bahsettiğimiz bu insanların meğersem ne devasa sorunları varmışta bizler görmüyormuş ya da kulak arkası ediyormuşuz .

Geçen gün ziyaret ettiğim ve ev sahipliklerinden dolayı memnun olduğum dernek başkanlığında sohbet imkanımız oldu . Dernek başkanı Hasan Karadaş ve yardımcısı Bülent Kabak’la kendi gündemleri ile ilgili verimli geçen bir muhabbetimiz oldu .

Taksi plaka fiyatlarının Siverek’te ki fiyatlardan bile az olduğunu hayretler içinde öğrendik . Urfa merkezde 20-25 000 TL olan fiyatlar Siverek’te 100 -120 000 TL arasında değişiyormuş . Büyük ilçelerimizden biri olan Birecik’te T plakasının olmadığını ,turizm cennetimiz Halfeti’de taksiye dair bir şeyin olmadığını öğrendik .

Düşünsenize Halfeti gibi bir yerde bu hizmet verilemiyor . Deve misali neremiz eğri değil hallerini yaşıyoruz . Balıklıgöl’den pasaja ve yine Abide’den belediyeye kadar taksilerin yolcularını indirebileceği bir yol , bir durak , bir cep yapılmış değil. Üstüne üstlük belediyelerin parkmatik uygulamasından dolayı zaten tek sıra olan güzergah içinden çıkılmaz bir hale bürünüyor .

496 tane kayıtlı esnafın olduğu bu dernek aslında bir şeyler yapmak istiyor ama elde ki imkanlara göre de bu pek mümkün görünmüyor . Kentte ki çoğu STK gibi kısıtlı imkanlarla ve kendi kalıpları içerisinde varlıklarını devam ettirmeye çalışıyorlar.

Sohbetimizde taksi dolmuşlar üzerinde konuşma imkanımız oldu . Hem taksici esnafı hem de vatandaş için çok iyi sonuçlar verebilecek bir çalışma ile şehrin bu anlamda yükü de azaltılmış olur .

Düşünsenize cüzi bir miktar karşılığı ile daha hızlı ve daha konforlu bir hizmet verilmiş olacak ve trafikte de belirli rahatlama sağlanmış olacak . Yetkililerin bu taksi dolmuş olayı üzerine bir çalışma yapmaları gerekiyor ve bu şehir için kaçınılmaz bir durum . Sohbet derinleştikçe bu kentteki çoğu durum gibi bu esnaf grubunun da dünya kadar sorunları olduğunu ve çözümler üretmemiz gerektiği gerçekliği ortaya çıkıyor .

Türkiye’nin hiçbir kentinde otobüs ve halk otobüslerin kullandığı servis yolu taksilere yasak değilken bir tek Urfa’mızda yasak olduğunu yine sohbetimiz esnasında öğrendik .

Bu kentin devasa sorunlarının üstesinden gelebilmemizin tek sebebi biatçı kültürümüzden vazgeçip irdeleyen eleştiren hakkını arayan bir toplum yaratabilmemin yollarını bulabilmemizden geçiyor. Güzel günlere erişebilme ümidi ile.

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Ucuz Toplu SMS Servisi
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık