Adalet YILDIRIM

TATİLE GİRERKEN…


Adalet YILDIRIM
9 Haziran 2015 Salı 12:29

Eksiğiyle-fazlasıyla bir eğitim ve öğretim döneminin daha sonuna geldik. Yıl içinde eğitimdeki birçok eksikliği ve yetersizliği sizlerle paylaşmaya çalıştım. Bu yazımda ise, bunları yapmayacağım. Çünkü; şimdi tatil zamanı…

Bilindiği gibi, 2014-2015 eğitim-öğretim yılı, 12 Haziran Cuma günü tamamlanıyor. Yaklaşık 18 milyon öğrenci, 900 bin öğretmen uzun ve bir o kadar da yorucu maratonun ardından yaklaşık 3 aylık tatile giriyor.

İlköğretim ve ortaöğretimde öğrenciler tatile hemen başlayacak. Ancak, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) başarılı olup, Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) girecek olan lise son sınıf öğrencileri ise, 13-14 ve 20-21 Haziran'da 5 oturumda gerçekleştirilecek olan sınavlardan sonra tatile rötarlı başlayacak.

12 Haziran Cuma günü öğrencilere, eğitim ve öğretimi tamamlandığına dair belge olarak karne verilecek. Karneler, muhakkak ki, öğrencilerin kapasitelerinin tek göstergesi değildir.

Karne, çocukların aynı zamanda hangi derslerde başarılı ve güçlü olduğunu,  hangi derslerde eksiklerinin bulunduğunu ve de desteğe ihtiyaç duyduğunu göstermek için öğrenci ve veliye yönelik bir nevi rehber niteliğindedir.

Dolayısıyla veliler, çocuklarını bu doğrultuda değerlendirmeli, başarıda ne çok büyük hediyeler, ne de çok küçük hediyelerle ödüllendirmelidir. Başarıda en önemli ödül, başarının çocuğa ait olduğunu hissettirmek ve de değer verdiğini göstermek, çocuğun gelişimine yardımcı olacak hediyeleri tercih etmek gerekmektedir.

Başarısız bir karneye sahip çocuğu ise, başarılı kardeşleriyle ve arkadaşlarıyla karşılaştırmamak gerekir. Çünkü bu durum özgüvenini ve benlik algısını zedeleyerek, bu problemi aşamayacağı duygusuna neden olacaktır.

Aileler, çocuklarının bireysel özelliklerini bilmeli ve onlara en uygun öğrenim yöntemlerini uygulaması konusunda destek olmalıdır. Yine aileler, çocuklarının öğrenmekten ve çalışmaktan zevk alma duygularını geliştirmenin yollarını aramalıdır.

Yukarıda da belirttiğim gibi yorucu bir yıl oldu. Bu nedenle tüm öğrenci ve öğretmenler, tatili fazlasıyla hak etti. Herkesin güzel bir tatil geçirmesini temenni ediyorum.


YORUMLAR
  • yorum2015-06-15 05:36:41ESRA ATAKAYA

    HAKLISINIZ

  • yorum2015-06-11 11:46:57Sibel Çaldağ

    Evet karneler alınıyor. İşte başarı ile başarısızlık arasındaki dengeyi iyi kontrol etmek lazım. Bazen yanlış bir adım çocuğu tüm eğitimi boyunca etkili olabiliyor. O nedenle dikkatli olmak lazım.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık