“Tek din bizim kırmızı çizgimizdir”


8 Mayıs 2012 Salı 14:48
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün partisinin Adana’daki İl Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “Dört tane kırmızıçizgimiz var. Tek devlet, tek millet, tek bayrak ve tek din” sözüyle faşizan tutum sergilemiştir.

Aylar önce Mısır gezisinde laiklik vurgusu yaparak model üreten Erdoğan kendi ülkesinde tek din modelini kırmızıçizgiyle altını çizmiştir. Hocanın dediğini yap gittiği yoldan gitme diye boşa dememişler.

Başbakanın yeni anayasa çalışmalarının yapılacağı günlerde bu şekilde açıklama yapması düşünce olarak bile tehlikelidir. Devletin dini olmaz. Din devleti de olmaz. Türkiye’de 1924 anayasasın da bulunan “devletin dini İslam’dır “ ibaresi 1928 yılında çıkarılmış olup, 1937 yılında ise Laiklik ilkesi anayasaya girmiştir. Peki; neden başbakan tek din isteğinde bulunmuştur. Erdoğan içinden geldiği ideoloji devletin dininin İslam olmasını isteyen zihniyetin müdavimlerine mesaj gönderiyor. Ben de sizin gibi düşünüyorum diyor. Bu söylemin karşısında olan herkesi de dinsiz din karşıtı olarak nitelendirecekler. Ya bizden siniz ya değilsiniz ikilemi yaratılıyor.
Bu çok tehlikeli özellikle farklı din, dil, ırk kültür olarak farklı geçmişi olan ülkemiz de yeniden kimlik ve din üretmek yaşadıklarımızdan ders almadığımızı gösteriyor.

Türkiye vatandaşlarının nüfus cüzdanlarından din hanesi çıkarılsın derken devlet dini nitelendirmesi sistemin sorunları yeniden üretmesine katkı sunmaktır. İnanç kişisel olmalıdır. Vatandaşları sınırlayan, devlet gücünün ürettiği şablona sıkıştıran sistem iflas etmiştir. Geçmişten günümüze bunun acısını vatandaş olarak hala yaşamaktayız.

Bu durumda bu ülkenin başbakanı çıkıp da KIRMIZIÇİZGİLİ TEK DİN derse başımıza taş yağacak derim…

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık