Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın
Mustafa GÜNEŞ

TEK PARTİ DİKTASINI ÖNLEYİN!


Mustafa GÜNEŞ
5 Haziran 2015 Cuma 07:40

Ülkesinin işleyen bir demokrasiyle yönetilmesini isteyen demokrat insanlar! Hangi partiye, siyasi görüşe veya inanca sahip olursanız olun; şunu unutmayın: Ülke demokrasi tarihinin en ilginç ve kritik seçiminden geçiyoruz.

-Ya, tek adam ve tek partinin mutlak egemenliğini;

-Ya da iktidar muhalefet dengesinin başa baş olduğu tüm Avrupa ülkelerindeki gibi bir parlamento ve hükümeti belirleyeceksiniz.

Kader bu anahtar görevini HDP’ye verdi. Başka bir parti de olabilirdi. Nitekim geçmişte Milli Selamet Partisi de hükümet kurmada böyle bir “anahtar parti “ durumunda kalmıştı. Lideri Erbakan her sözünün başında sonunda “biz anahtar partiyiz” derdi. Ancak anahtar hiç de demokrasinin önünü açacak bir anahtar olamamış, tam tersine Kemiksiz Demirel’in başlattığı “Milliyetçi Cephe.” (MC) hükümetleri serisinin bütünleyici parçası olmuştu.

Kendim 68 kuşağındanım.27 Mayıs darbesi sırasında ilkokul son sınıfta idim. Az çok olanları yaşadım. Babamın, ailemin, köyümün ve tanıdık tüm çevremizin Menderes için nasıl çırpındıklarını nasıl ağladıklarını çok yakından yaşadım.

Sonraki tüm darbeleri bilinçli ve olgun yaşlarımda yaşadım.Rakipsiz ve mutlak hükümetlerin neler yaptığını çok net gördüm.

Sol gelenekten gelen biri olarak kendimizi bildik bileli MHP’ye karşıydık. Aynı şekilde MHP’liler de sola karşıydı. İki taraf da bir birini dinlemeden anlamadan otomatik olarak reddederdi (halen de öyle olmakla beraber davranışlar yumuşamış).

MHP AYNI DURUMDA OLSAYDI

Bu gün geldiğimiz durum çok kritiktir. Bütün sol ve anti MHP geçmişime rağmen, şuna inanın ki MHP aynı durumda olsa hiç tereddüt etmeden MHP’ye oy verirdim.

Çünkü bu aşamada sorun siyasi görüş ya da inanç özdeşliği değil, ülkenin 21.yüz yılda bulunduğu çağın ve mensup olmaya çalıştığı Avrupa Birliği standartlarını dışına atılması ve kaybedeceği değerlerle ilgilidir.

TEREDDÜT ETMEYİN; HDP YEŞİL KANLI UZAYLILARDAN OLUŞMUYOR.

HDP’nin bu kilit olma durumu demokrasi adına hakkıyla yerine getireceğinden endişe etmeyin. Bu partiye yönelen insanlar bu ülkede darbelerin, faşizmin ve zulmün en hasını yaşamış, demokratik bir devletin değerini en iyi idrak etmiş insanlardır.

Bu ülke gerçeğinin özetidirler. Baraj aşıldığı takdirde, bütün partilerden daha fazla demokrasi ve laikliğin güvencesi oldukları görülecektir.

Öyle veya böyle bu ülkenin insanlarıdırlar. Uzaylı değiller ve kanları da yeşil değil, kırmızıdır.

Nitekim birkaç ay önce güvenlik paketi dediğimiz ve tam bir polis devleti yaratma kanunları tartışılırken harcadığı çaba ve mücadele dünyanın çok az parlamentosunda görülmüştür.

YA DEMOKRASİ YA TEK ADAM YÖNETİMİ

Şöyle düşünün: Diğer muhalefet partileri ikişer milletvekili eksik veya fazla çıkarsa ne olur, çıkarmasa ne olur?

Ama HDP 1-2 puan gibi bir farkla baraj altında kalırsa AKP ve Erdoğan fazladan 60 civarında milletvekili alacak ve Anayasayı değiştirip başkanlık sistemine geçecek bir çoğunluk elde edecektir.

HDP Barajı aştığı takdirdeyse parlamentoda harika bir denge sağlanacaktır.

AKP-HDP ANLAŞMASI İFTİRASI

Bunun alçakça bir iftira olduğunu iftirayı çıkaranlar da biliyor.

Eğer anlaşma olsaydı HDP baraj riskine girmez, gene eskisi gibi bağımsız adaylarla girer, 20-30 milletvekiline razı olur, artan 25-30 milletvekili de “bonus” olarak AKP’nin olurdu. Dolayısıyla Erdoğan da böyle hırçınlaşıp tehditler savurmazdı.

Anlaşmanın en iyi ve kestirme yolu buydu. Bunun için büyük analist, siyasi bilimci veya sosyolog olmaya gerek yok.

Anlaşma olsaydı yapılacak olan hem bu kadar basitti, hem de baraj kargaşası yaşanmamış olurdu.

TEREDDÜT ETMEYİN

Sonuç olarak 7 Haziranda yüreğiniz el versin vermesin, ülkenin demokrasisi için bu seçimde HDP’nin barajı aşması için oy verin.

Baraj aşıldığı zaman bu ülke ilk defa dengeli bir demokrasinin tadını alacak, bundan sonra tek partinin mutlak çoğunluklu egemenliğinin kapısı bir daha açılmamak üzere kapanacaktır.

Tereddüt etmeyin. Bir kere oy vermekle ilklerinize bir halel gelmez. Ama ülke demokrasisi büyük bir sıçrama kaydeder.

6.6.2015

Mustafa Güneş/URFA

 

 

 

 


YORUMLAR
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık