Adalet YILDIRIM

TEOG’DA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER…


Adalet YILDIRIM
10 Şubat 2015 Salı 12:26

Bir yazımda başta orta öğretim olmak üzere, ülkemizin eğitim sisteminde sık sık değişiklikler yaşandığına değinmiştim. Gerçekten eğitim sitemizde değişiklikler o kadar hızlı yaşanıyor ki, ilgili-ilgisiz herkes konu hakkında aynı oluyor.

 

Başta öğrenciler olmak üzere, veliler, öğretmenler ve tabi ki eğitim uzmanları yapılan değişiklerin hangisi iyiydi, hangisi değildi demelerine fırsat verilmeden tekrar bir değişiklik daha yapılıyor. Öyle ki artık hangisinin uygulamada  olduğunu hangisinin olmadığını karıştırır olduk.

 

Hatırlayacağınız üzere, geçen yıl ilk defa 8’inci sınıflara uygulanan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEGO), yerleştirmelerden yapılan hatalardan dolayı bu yıl, o hataların tekrarlanmaması için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından değişiklikler yapıldı.

 

Geçen yıl birçok öğrenci tercih etmediği halde evinden kilometrelerce uzak okullara yerleştirilmişlerdi, yine ayni şekilde tercih vermemelerine rağmen İmam Hatip liselerine yerleştirilmişlerdi.

 

Bu değişikliklere değinmeden önce, bu yıl birinci dönem yapılan TEOG sınavına 1 milyon 300 bine yanı 8’inci sınıf öğrencisi girdi. Bu öğrencilerin 4 bin 742 birinci oldu. Bu kadar çok birincinin çıkması birçok çevreler tarafında eleştirildi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bu tepkilere karşı şöyle cevap verdi: ‘’Sınav güvenliği konusunda endişemiz yok. Belki çok mu kolay olduğu sorulabilir. Çocuklarımızın bu başarısıyla sevinmemiz lazım. Buna bir takım soru işaretleriyle gölge düşürmek yerine daha çok sayıda öğrencimizin aynı başarıyı göstermesini dilememiz lazım.” Şimdi ikinci dönemde yapılacak olan TEGO sınavında aynı durum yaşanırsa bir kavosun yaşanacağı aşikar.

 

TEGO’da ne gibi değişiklikler yapıldı isterseniz bir bakalım.

 

-Geçen yıl ’A’ ve ‘B’ olarak hazırlanan tercih listeleri, bu yıl okul türlerine göre aynı veya karışık olarak 25 okul tercih yapılabilecek.

 

-Özel okul düşünen öğrenciler tercih yapmaları zorunlu değil. Ancak internet üzerinde ilgili tercih sayfasında ‘’Özel okula kayıt yaptırdım tercih yapmayacağım’ butonunu seçmesi gerek.

 

- Öğrenci özel okula kayıt yaptı ve istediği Anadolu lisesinde boş kontenjan kalırsa ve puanı okulun taban puanına yakın ise, isteyen öğrenci nakil döneminde bu devlet okuluna başvuruma hakkına sahip.

 

- Tercih yapmayan öğrencilerde 12 yıllık zorunlu eğitimden dolayı otomatik olarak açık liselere kaydedilecek.

 

 

-Güzel sanatlar ve spor liselerine yerleştirmelerde merkezi olacak.

 

 


YORUMLAR
  • yorum2015-02-13 16:11:35mehmet harun

    Teog sınavından ne alırsa alsın kaliteli okula düşük puanla öğrenci geçince urfa da kaliteli lise kalmadı.Urfa da eğitim sıfır virgül bir.

  • yorum2015-02-12 14:58:40Harun Demircan

    Sayın yazar, bakın devletimiz eğitime çok önem veriyor haksızlık etmeyin. Kim düşünmüş ise ne güzel katlamalı harç sistemi getirdiler. Hey Allahım dünya parasız eğitim diyor, bizimkiler aynı dersten kalanlara ve yıl uzatanlara katlamalı harç getiriyorlar ya böyle işte.

  • yorum2015-02-10 14:38:03Naciye Balan

    Adalet hocam bunların hızına yetişmem mümkün mü. 12 yılda 5 milli eğitim bakanı değiştiler. Aynı hükmet bunu yapıyorsa ne söylenebilinir ki. Bugün Finlandiya'daki eğitim sistemi ortada. Dünya bunun nasıl başarıyor bizdekiler nasıl bozuyor.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star