Duygu SUCUKA

Tok Minibüsleri ve Özgecan Olayının Temel Dayanakları


Duygu SUCUKA
17 Şubat 2015 Salı 08:07

Tarsus-Mersin arasında sefer yapan yolcu minibüsünde taciz-tecavüz ve ölüm kurbanı Özgecan için Türkiye günlerdir tedirgin ve ayakta. Bu çirkin olayın ardından genç kızı olan aileler daha bir yüreği titrek, daha bir hassaslaşmış durumdalar. Ya benim de kızımın başına bir şey gelirse diye.

 

Tarsus’ta okuyan Özgecan'a, Mersindeki evine gitmek için bindiği minibüste tek başına olması, kötülük getirdi. Kötü niyetli, gözü dönmüş birisinin saldırısına uğradı, direnince de öldü. Bulunmaması, bulunursa tanınmaması için yakıldı, dağların arasında bir uçuruma atıldı.

 

Olayın ardından kamuoyu hassasiyeti doruk noktaya çıktı. Böyle olayların yaşanmaması temennisiyle konunun yan faktörlerine değinmek, bu konu nedeniyle çokça gündeme gelmiş olan Mersin-Tarsus-Adana arasındaki dolmuşçuluktan bahsetmek istedim.

 

Çok eskilerden beri vardır TOK otobüsleri. TOK; Tarsus Otobüsçüler Kooperatifi. Eskiden daha saf, daha masum köylü, yerli vatandaş yapardı bu işi. Son zamanlarda bu sektördeki yozlaşma Çukurova’nın demografik yapısındaki bozulmayla birlikte hız kazandı. Adana ya da Mersin’de bir işim varsa eğer Tarsus’tan gitmek için bu taşımacılığı kullanırdım. Şimdi gene Tarsus’a gitmişsem, mutlaka TOK minibüsleriyle Mersin’e giderim ya da dönerim. Eski ve yeni seviyesini görebilen birisi olarak söylüyorum bunları. Eskiden büyük otobüsler vardı, şimdilerde minibüsler çalışıyor. Sürücüsünden muavinine, tüm personelin eğitimden geçirilmesi şartı getirilmeli bu sektöre. Minibüsler dışardan bakınca çok konforlu duruyor, içine girdiğiniz zaman sizi boğuyor. Daracık, sıkış-tıkış alanda inen-binen insanlar, bir de yanlarında çuvalları-eşyaları varsa dokunma sefalete. Oturduğunuz koltuklar bozulmuş, yırtılmış, vs. Bunları yermek amaçlı yazmıyorum. Bu hatta çalışanlar da, gidip gelenler de insan. İnsana insanca hizmet verilmeli diye söylüyorum.

 

Bir zamanlar daha yoz bir taşımacılık dalı olan kara tren, banliyö treni, TOK minibüslerinden daha konforlu, daha güvenli sayılıyor artık.

 

Türkiye’de konfor arttıkça, kamu taşıtlarını da bir kısım öğrenciler ve alt gelir grupları kullanır oldu. Böyle kesime böyle hizmet mantığı gelişti ve kalite düştü. Düşen kalite lütfen yükseltilsin. Türkiye’nin her yerindeki bir gerçekten bahsediyorum ama bizzat kullandığım için şahit olduğum Mersin-Tarsus-Adana arasındaki TOK minibüsleriyle yapılan taşımacılığa yetkililerin eğilmesini istiyorum. Belki hepsi aynı durumda değiller ama ben gördüğümü, yaşadığımı anlatıyorum.

 

Mersin, Tarsus, Adana’nın mülki ve idari amirlerine sesleniyorum; lütfen TOK taşımacılığında konfor ve insana saygının artırılması için, güvenli ve rahat yolculuk için ne gerekiyorsa yapınız.

 

Kamu taşımacılığında güvenlik deyince, Özgecan olayından sonra gündeme gelen, alınacağı söylenen tedbirlerle ilgili bir detaya takıldım.

Minibüslerde artık panik butonu olacakmış. İşe yarayacak mı?

Biz kadınlar işe yarar belki diye çantamızda biber gazı taşıyoruz.

Özgecan belki de biber gazını kullandığı için katledildi.

Belki de gizli şizofren olan katiline, önlem olur mu çaresizliği içinde biber gazını sıktığı için, o gözü dönmüşü kızdırdığı için katledildi.

 

Minibüse koyacağınız panik butonu, o minibüste bir tek genç kız (ya da erkek, kötülük herkes için var çünkü) varsa ve iki de kötü niyetli kişi varsa, o butonu kullanmasına müsaade ederler mi?

 

Belki geçici önlemler olabilir bunlar ama önlemlerin daha geçerlisine, daha kalıcısına bakmak gerekir. Mesela bu halkı eğitin, yetişmekte olan gençliği düzgün yetiştirin, halkı polemiklerle birbirine düşman eylemeyin, toplumun kin ve nefret katsayının artmasına müsaade etmeyin, toplumu ayrıştırarak insanlar üzerinden siyaset yapmayın, kötülüklere zemin hazırlanmasının önüne geçin.

 

Bu konu üzerinden din, mezhep, kimlik, açık-kapalı tartışması bile yaratılmaya çalışıldı. Hepsi son derece yanlış, toplumsal ayrışmadan öteye gitmeyecek söylemlerdir.

 

Gelin sokakta çalışan çocuk, aile içi şiddet, uyuşturucu, işsizlik, vs. gibi toplumsal bozulmaya neden olabilen konularda devlet-millet el ele verip birlikte mücadele edelim.

Gelin toplumsal yaralarımıza birlikte eğilelim.

Ki Özgecan’ı yok eden canavarlar yaratmayalım, yaratılmasının önünü keselim.

17.02.2015

 


YORUMLAR
  • yorum2015-02-17 12:03:19Mehmet Şahin

    DUYGU HANIM, yazınızı aynen paylaşıyorum. Dilerim herkes okusun, bir ders çıkarsın.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık