Osman GEREM

TOPLUMLARIN İNŞASI


Osman GEREM
18 Eylül 2014 Perşembe 20:49

TOPLUMLARIN İNŞASI

İnsan bir toplum içinde yaşamaya mecbur ve mahkum bir varlıktır. Neşesini, kederini, inancını, hayat görüşünü, yaşama biçimini, psikolojisini içinde bulunduğu toplumda elde eder, geliştirir veya geriletir. Balığın suya ihtiyacı kadar, insanın da topluma ihtiyacı vardır.

Toplumların inşasını İlahi proje doğrultusunda gerçekleştirenler, tevhid mücadelesinin baş mimarları olan peygamberlerdir. Bilindiği gibi Hz. Adem ilk insan olmanın yanında ilk peygamberdir de. Yüce Allah, insanı yarattıktan sonra onu başı boş bırakmamış tarihi süreç içerisinde yoldan çıkmış her topluma, “ Allah’a kulluk etmelerini ve tağuttan sakınmalarını emretmek için bir peygamber göndermiştir. Gel gör ki peygamberlerin getirdikleri mesaja kulaklarını tıkayanlar yada zaman içersinde Rabbani yoldan çarkedenler hep olagelmiştir. Bunlar, toplumun önüne geçerek, kendi heva ve heveslerine göre şekil vermeye çalışmışlardır. Bugün dünya üzerindeki egemen güçler bir araya gelerek son Rabbani din olan İslam’ı kafalarına göre sınıflandırıp “Çağdaş dünyanın önündeki en büyük tehlike siyasal İslam’dır.” Propagandasını yaygınlaştırmışlardır.

“Siyasal İslam’ın” yani cami, mezarlık ve vicdanlara mahkum edilmişlikten kurtulup taşarak toplumsal bütün mekanizmalara talip olan, herşeyde referans olarak Rabbani ilkeleri esas alan İslami anlayışın aldığını, dünyanın jandarmalığına soyunanlar her oturumda dile getirmektedirler.Bu politika etrafında kenetlenen şer güçler, toplumun önünde giderek anları bu anlamda “ıslah” etmeye çalışmaktalar.

Sıhhatli toplum yapısı oluşturmak için iki dinamik gücünde sıhhatli olması gerekir. Kainatın Efendisi:

-“Ümmetimden iki sınıf düzelirse, bütün insanlar düzelmiş olur; bozuldukları vakit bütün insanlarda bozulur. Bunlar da amirler/idareciler ile alimlerdir.” Buyurarak bu iki toplum dinamiğine dikkatleri çekmektedir. İdareciler, ellerine geçirdikleri iktidar erkini toplumu ifsat ve İslam’dan uzaklaştırmak için kullanırlarsa toplumsal çürüme söz konusu olur. Halkda inançlarını idarecilerinin dünya görüşlerine ihale ederlerse Kur’an’da zikredilen yukarıda ki tablolarda yerlerini alırlar. Öyleyse Türkiyeli Müslümanlar olarak nasıl bir yapılanma içinde olmamız gerektiğini ve nasıl bir lider etrafında halelenmemiz lazım geldiğini Kur’an ikliminde iyi değerlendirmemiz gerekir. Unutmayalım ki, “Kişi sevdiği ve izinden gittiği lideriyle beraber haşrolunacaktır.”

Selam ve dua ile…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star