Ucuz kahramanlık beleş siyaset!


5 Haziran 2012 Salı 08:58
 
AK Partinin kurulduğu günden bu güne geleneksel aday belirleme sistemi vardır. Göstermelik temayül göstermelik görüş alma gibi göstermelik anket v.s. sadece iş olsun mahiyetinde yapılıyor.  İlk ve son karar en tepedeki tek adamın üstünü veya altını çizdiği kişilerin belirlenmesinden ibarettir. Bu siyasi teşkilatta üstü çizilen olma ihtimaline karşın, altı çizilen yola devam edilen olma ihtimali de vardır. Bu her iki yol da antidemokratik bir düşünce ve eylemin tezahürüdür.
AK Partide siyaset yapan ve aday adayı olanlar bunun böyle işlediğini biliyorlar.
Parti içi demokrasi arızalı, atanmış olanlar bu yöntem kendilerine uygulanırken memnun kalıp ses çıkarmazken, gün gelip dışında kalınca mücadele etmeye ve bu hesap yanlış diye çırpınmaya başladılar.  Bu yanlışların önceki mağdurları nedense, sükût içinde kalıp, hiç tepki vermediler. Ya da çift yönlü ok gibi hazır renksiz ve samimiyetsiz davrandılar.
 
Parti içindeki alternatif oluşum, ben onları muhalif grup olarak nitelendiriyorum. Deneyimli politik altyapıları olan muhalif kanat başbakanın ikinci liste hakkında bilgiye sahip olmadığını, dezenformasyon eksikliğinin olduğunu,  başbakanla konuşurken bunun anlaşıldığını söylediler. Başbakanın ikinci listeyi çekin, yeni listeyi birlikte yapın önerisini kabul etmeyen muhalif grubun hareketi, başbakan söylerse çekiliriz hareketinden öteye gidememiştir.
Başbakanın ortak liste çıkarın demesini usulen uygundur, çekilin!  Diğer illerde bu durum sorun yaratır demesini esasa uygun bulmuyorum.  Aynı başbakan teşkilatlarda yaşanan sorunları Ankara’ya taşıyan partililere, gidin illerinizde siyaset yapın diyen mücadele edin, benim üzerimden siyaset yapmayın kendi ilinizin siyasetini kendiniz üretin demiştir. Siyasette istikrar yok Ankara’da başka Urfa’da başka söylemler pratiğe dönüşüyor. Başbakanın işaret ettiği kişiler atanan seçilmişler bir sonraki benzer süreçte dikkate alınmıyorlar.  İl başkanlığı v.s gibi konularda  fikirleri alınmayan milletvekilleri örneği…
 
 Her neyse bu taban hareketinin deneyimli mihmandarlarının izlediği yol başbakan söylerse çekiliriz den öteye gidemedi. Ciddi bir strateji hatası yaptılar. Seslerini Ankara’ya duyuramadılar çünkü geniş ve aktif katılımlı hareket olamadılar. Delegelerin sözde desteğini özde desteğe pratiğe dönüştüremediler. Destek ver geride kal başka ihsan istemem yarar zarar hesabı yaptılar. Tümden zararlı çıktılar. 
 
Başbakan listeyi birlikte hazırlayın dediğinde, bu taban hareketine liderlik edenler,  50 kişilik il teşkilat listesinin yarısına, kendilerine destek veren arkadaşlarını dâhil etme fırsatını geri teptiler. Başbakan üzerinden yapılan siyasetin, belirlediği listeye müdahale etme imkânını değerlendirmeyen bu hareket tabanını masada bırakıp kalkmıştır.  Atanmışlarla durmak yok yola devam…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık