ULUSLAR ARASI ASKERİ EĞİTİM VERİLİR!


3 Eylül 2012 Pazartesi 13:02

 

1 Eylül Hitler faşizminin Polonya’yı işgal ettiği gündür. Birleşmiş Milletlerin kabul ettiği Uluslar arası Barış günü ise 21 Eylül’dür. 21 Eylül günü, dünya çocuklarının biriktirdikleri bozuk paralarla Japonya tarafından yapılan ve üzerinde “Çok Yaşa Mutlak Barış” ibaresi yazılı Barış Çanı Birleşmiş Milletler Merkezi’nde çalınır. Nasıl olsa uyulmadığına göre, yılda bir gün yerine her günü Barış Günü olarak kutlamak bir şey ifade etmez. Ülkemizde militarist askeri eğitim verilen uluslar arası danışmanlık şirketlerimiz var. 1 Eylül Barış günü neyimize…

              Otuz yıldır yaşanan iç savaş devam ederken komşu ülkede başlattığımız savaşla yaşarken, ne barışından söz edeceğiz. Hangi barış kim barış istiyor. Barışı isteyen canı yanan acılı anne baba kardeş eşler ve evlatlar. Onlar dışında bu kaostan beslenen hükmediciler despot liderler şiddeti tırmandırıyor. Konuşmaları,  meydan okumaları barış dilinden ne kadar uzak olduğunun kanıtıdır. Şiddet şiddeti doğuruyor.

30 yıldır yaşanan iç savaşın yiten on binlerce hayatların hiç mi anlamı yok. Kürt sorunu siyasi bir sorun devletin siyasi kanalları 80 yıldır kapalı… Arada adınlar atılsa bile bir adım ileri iki adım geriye giden uygulamalar göz boyamaktan öteye gidememiştir. Devlet aklı devlet zihniyeti Kürtlerin kimlik ve dil taleplerine gösterdiği direnç bugün Kürtlerin ulusal taleplerine eğrilmiştir.

Bu sorun silahla savaşla çözülmedi.  Çözülemeyeceğine hepimiz yaşımız kadarıyla şahit olduk. Bundan sonra hem ülkemizde devam eden savaşa, hem sınır ülke ( Suriye’de) yaşananlara göz yummak istemiyoruz. AKP’nin büyük Türkiye projesi bu mu? Böyle mi Büyük Türkiye olacağız. Newyork’da BM toplantısında Suriye'li  mülteciler ve tampon bölge konusunda konuşan Davutoğlu’na BM ve NATO destek vermedi. Neden acaba? Üzerine düşünmek gerekir.

              Biz nasıl bir ülke olduk da kontgerilla eğitimi verip savaşa müdahil oluyoruz aklım almıyor. www.sadat.com.tr  Sadat uluslar arası savunma danışmanlığı. TSK’dan çıkarılan subayların kurduğu savaş ve eğitim şirketi ne iş yapıyor. Kime hizmet ediyor. Buradan eğitim alanlar öğrendiklerini nerelerde uyguluyorlar. Büyük Türkiye devleti müslüman ülkelere gerilla yetiştiriyor. Barışı dillendiren barış isteyenlere soruyorum bunların yaşandığı bu ülkede barış nerede ne zaman nasıl gelecek.

             Dün kardeşimiz olan Esad’ı bugün kanlımız Esed haline dönüştürdük. Bölgede yaşananlar barış umudunu yok ediyor. Her yaşanan gün barıştan uzaklaşıyoruz.

Dış işleri bakanı Davutoğlu ve Erdoğan ailesi yanı başımızda Suriye’de yaşanan drama niçin müdahil olmuyorlar. Suriye’li savaş mağduru çocuklar için niçin ağlamıyorlar. Suriye’ye demokrasi götürecek AKP’nin kendi ülkesindeki demokrasi anlayışını sorgulanmalıdır.  AKP eliyle yaşanan savaşın canlı şahidi olmaktan utanıyorum…

 

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star