Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Umut kendileri mi? Kendileri için mi? Umut


24 Mart 2011 Perşembe 08:56
Türkiye’nin siyasi geçmişine bakıldığında aynı aşiretin, dönem, dönem sağ ve sol partilerden milletvekili belediye başkanı olduğunu görebiliriz. Aşiretlerin siyasi tercihleri koşullara göre, değişkenlik gösterebiliyordu. Bu dönemde ise bazı aşiretler yanaşacak parti arayışındalar. Daha doğrusu milletvekili çıkaracak oyları var, aday olacak parti bulamıyorlar. Mesela Bucaklar. Eskiden partiler aşiretlerin peşinde koşarken, şimdi aşiretler partilerin peşinde koşuyorlar. Mesela S. Eyyüpoğlu bağımsız seçilmesine, rağmen dört yılın sonunda ancak AKP ‘YE GEÇEBİLDİ.
Sadece aşiretler mi hayır haspel kader aktif siyasetin içinde olan seçilmişler bile parti arayışında kendi çaplarında müşteri kızıştırmaya devam ediyorlar İdeolojisiz siyaset yapanlar, partileri ve yıllarca ideolojisine hizmet eden siyasileri basamak olarak kullananların sonunu görüyoruz. Ortada kalmış çaresiz seçilmişler… Bazıları eski kürkçü dükkânına tekrar dönüp aday adayı bile olacak kadar AKP sevdalısı ne diyelim… İnandırıcı ve samimiyetsiz bir siyasetçi profili…
 AKP bu haliyle her kesimi her çeşit insana açmış kollarını ne olursan ol gel der gibi… Bu misyonu ile hem tek parti otoriterliği, oluşturan AKP ‘nin aynı zamanda, farklı zihniyetleri kucaklayarak kendi ideolojisini güçlendirmek ve kendi Kürtünü, kendi dindarını, kendi liberalini, kendi sermayesini (Muhafazakâr Demokrat ve çoğulcu demokrasi yerine çoğunluk demokrasisi ) oluşturmak istemesinin bir yoludur.
Urfa’daki aday adayı sayısının fazlalığının nedenlerinden biri Tayyip Erdoğan’ın son dönemi onun rüzgârından etkilenmek, aşiretçilikten bireyselliğe dönüşen neden ben olmayayım düşüncesinin öne çıkması, sıradan esnaf orta sınıf v.s gibi insanların milletvekili olma fırsatı yakalayabilmesi, cemaatlerin içlerinden milletvekili çıkarma istekleri AKP ‘yi içten kuşatmak istemeleri, STK ‘dan daha güçlüler bunu kabul edelim.
Seçilme umudu olmayan aday adaylarının bireyselleşmesinin önünü açıyor diye düşünüyordum fakat tanıtım broşürlerinde yedi ceddinin kim olduğundan falanca aileden aşiretten geldiğinin altını çizerek kendine değil de köküne baktırmaya oradan nemalanmaya çalışan isimleri görünce hayal kırıklığına uğradım. Aynı aileden aşiretten farklı isimlerin adaylığı Urfa’da bir şeyler değişiyor mu? Sorusunun cevabını listeler açıklandığında ve alınan oylara baktığımızda yorumlayacağız.
AKP’nin bu üçüncü döneminde listesinde bölgelerden paket oylara hitap eden bir liste mi, fikirlere hizmet edecek AKP misyonu nu taşıyacak bir listemi olacak hep birlikte göreceğiz.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık