Adalet YILDIRIM

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİNE DOĞRU…


Adalet YILDIRIM
29 Haziran 2015 Pazartesi 09:36

Bildiğiniz gibi Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS), 21 Haziran 2015’de yapılan sınavla, bu yılki üniversiteye girmek için yapılan sınavların sonuncusu oldu. Sınav sonuçlarının çok hızlı açıklanacağı konusunda önceden bir takım tahminler vardı. Ama öyle olmadı.

Öğrencilerde büyük bir merakla ne kadar puan aldıklarını bekliyorlar. Aldıkları bu puan tabii ki çok önemli, çünkü gelecekleri buna bağlı.

Peki sevgili öğrenciler; bu süreyi boş boş bekleyerek mi geçireceksiniz?Tabii ki hayır.  Teknolojinin nimetlerinden faydalanarak üniversiteleri araştıracaksınız.  Artık her üniversitenin web sitesi var. Bu sitede sahip oldukları imkanları kampuslarını 360 dereceden sanal geziler, eğitim kadrosunu ve benzeri gibi olanaklarını öğrencinin erişimine sunuyorlar.

Sizde sevgili öğrenciler; düşündüğünüz üniversiteyi araştıracaksınız. Bunu yaparken nelere dikkat etmeniz gerekiyor. İsterseniz madde madde anlatalım.

-İlkin; gideceğiniz üniversitenin kampusunda ne gibi olanaklar var, ona bakacaksınız. Üniversite tek yerleşkeden mi oluşuyor, yoksa her bir fakültesi bulunduğu ilin bir köşesinde mi?. Eğer ki tek yerleşkesi varsa sorun yok. Ama her fakültesi bir tarafta ise, işte sıkıntı burada başlıyor.

Neden mi? Düşünün kız yurdu başka yerleşkede, spor kompleksi başka yerleşkede, bir yerleşkenin sosyal mekanları iyi, diğerin ya vasat, yada yok denecek kadar az ise, bunlar eğitiminiz boyunca size sıkıntı yaşatacak demektir. Yada kaldığınız yurtla okuduğunuz fakültenin arasında bir saat veya bir buçuk saat mesafe varsa, bu kez sabah en az iki saat erken kalkmanız anlamına geliyor.

-Diğer önemli bir konuda eğitim kadrosu. Hocaların unvanları ne? Yani Profesör mü, Doçent mi, yoksa araştırma görevlisi mi?Unvan önemli, ne kadar deneyimli ise size de o kadar faydalı olacaktır.

-Diğer önemli bir noktada hocalar tam zamanlı mı çalışıyor,yoksayarı zamanlı mı? Üniversitenin kadrolu hocası mı, yoksa gel-git hocalardan mı oluşuyor. Eğer ki tam zamanlı değilse sizin için büyük sıkıntı. Neden mi? Düşünün dersle veya ödevle ilgili bir sorununuz oldu. Hocayı ya bir sonraki derste görürsünüz ki, ders olduğu için sorunuzu soramazsınız. Yada sınavda görürsünüz. Buda hem o dersi yeterince öğrenemeyeceğiniz gibi, o dersten istediğiniz notu da alamamanıza  neden olacaktır.

Başka bir konuda da alacağınız diplomanın geçerliğidir. Eğer ki, yurtdışı düşünüyorsanız gideceğiniz üniversitenin Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafında denkliği var mı, yok mu, İyi araştırın. Eğer ki,Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin(ÖSYM) tercih kitabında üniversitenin ismi var ise ve siz tercih ederek yerleştiyseniz sıkıntı yok. Ama puansız gidiyorsanız, çok dikkatli olun, iyi araştırın ve öyle gidin.

Sevgili öğrenciler; tercihleriniz yapacağınız bu süre içinde muhakkak ki, çok iyi araştırın. Bu işi de kimseye bırakmayın. Yok; şu kaç yılık hoca, yok bu kaç yıllık uzman. Kimse sizi, sizden daha iyi tanıyamaz. Ve kimse sizi, sizden daha iyi düşünemez. 

Büyük merakla beklediğiniz sınav sonuçlarınız dilerim istediğini gibi olur.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık