Ünsiyetsiz derler kötü insana!


6 Mart 2012 Salı 13:32
İnsan adı, bir anlamıyla “ünsiyet”ten gelir: İnsan ve ünsiyet kelimesi etimolojik anlamda yakın temas halindedirler. Ünsiyet kelimesi içinde yakınlık, dostluk anlamlarını da taşır.
Bu nedenle insan dediğimizde aynı zamanda ünsiyet sahibi bir varlığı, dostluğu, yakın ilişki kurulan güven duyulan tamamlayıcı unsurları da kastederiz. İnsan başkalarıyla ünsiyet eder; anlaşır; uzlaşır; hayatı paylaşır. Ünsiyet kuramayan bir varlık olarak insan, hep bir yanı eksik kalacaktır. İnsanın yaşadığı pek çok problemin, giderilemeyen varoluşsal ilişki ( sahici doyum veren yakın ilişki) ihtiyacı ve varoluşsal öteki yan ihtiyacının sebep olduğunu düşünüyorum. Öfke, hırs kavga, yalan, yalnızlık, kaybetmişlik gibi bu temel insani ihtiyaçlarımızı yeterince gideremediğimizden dolayı davranışlarımıza yansır.
Psikolojide en temel yasa etki yasasıdır. Kimlik ve kişilik arızasının dışa vurumudur kontrolsüz öfke, kin nefret ve hasetlik… İnsanın ilişkiye ihtiyacı vardır. Kadın erkek ilişkisi insanlar için lüks değil varoluşsal bir ihtiyaçtır. İnsanın doyum verici bir kadın erkek ilişkisi yaşadığı oranda kendisi ünsiyet sahibi olabilir. Tüm insani ilişkiler ihtiyaçlarımızı gidermek üzere gerçekleştirilirler.
 Bu ihtiyaçlarının çoğunun bilincinde olmayız. Temel insani ihtiyaçlarımız kendine ve insanlara güven duymak, sevilme, sevme, önemsenmek, ait olmak ( özellikle kadınlar buna bayılır) güçlü olmak, özgür olmak, yapabilirlik, toplumsal kabul edilme, eğlenebilme, hayatı anlamlı kılmak, doğal olmak gibi hayatımıza yön veren davranışlarımızdır. Bu ihtiyaçlar giderildiği oranda özel ve toplumsal ilişkiler doyum verici olur. Bunlardan biri veya birkaçında eksiklik varsa insani ilişkilerde arıza çıkar.
En başta yalan konuşmalar başlar. İstikrar yoktur. Duruma göre tavır alınır. Kendisini her şeyin merkezi görür öteki kim olursa olsun kabullenemez ret eder. Tek doğru vardır o da kendisinin doğru olarak kabul ettiğidir. Düşünerek konuşmaz. Yürürken konuşur. Düşünme yeteneği sadece kendini var etmek, diğerlerini yok saymaktır. Her daim savunma refleksi içindedir.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star