Duygu SUCUKA

URFA ve KADIN


Duygu SUCUKA
23 Şubat 2013 Cumartesi 04:40

21 Şubat 2013 günü, Gazi Üniversindeki, "Türkiye'de Kadının İşgücüne Katılımı" kitabımızın tanıtımı ve dağıtımı amaçlı yaptığımız kadın grubu buluşmasından bazı öneri ve sonuçlar çıktı. Bunlardan bir tanesi de Urfa'da kadın istihdamına yönelik iyileştirmeler konusunda çalışmalar yapılması idi.

 

Kitaptaki makalelere göre, bazı illerimizde kadının işgücüne katılımı %40'ın üzerinde olmasına rağmen bu oran Urfa'da %8 civarıdır. Dolayısıyla, Urfa, bu anlamda üzerinde durulması gerekli illerden birisi olarak konuşulmuştur o toplantıda.

 

Şanlıurfa Vali Yardımcısı Sayın Aylin Kırcı Duman'ın, Şanlıurfa Valisi Sayın Celalettin Güvenç'in desteğiyle yapmakta olduğu çalışmalarda, kadın ve çocuklar konusundaki hassasiyeti ve duruşu kadın çalışma grubumuz tarafından farkedilmiş ve alkışlanmış olup, yapılması muhtemel bir çalışma için kendileriyle elbirliği içinde olunması arzusu çıkmıştır. Türkiye'deki tek Kadın Vali Yardımcısı olması itibariyle de çalışma grubumuz tarafından önemsenmektedir Aylin Hanım.

 

Güneydoğum Derneği olarak biz, sorunları ve çözüm önerilerini ortaya koyan çalışmalar yapmaktayız. Uygulamalı, çözüme dönük çalışmalar için fiziksel yeterliliğimiz sınırlıdır. Urfa'da yapılması düşünülen veya önerilen, kadının işgücüne katılımı konusundaki çalışmalar için bigli ve paylaşım (toplantı, panel, vs.) desteği ötesinde, somut anlamda bir çalışma yürütebilmeyi de arzu ederdik. Biz, çalışmalarımız ölçüsünde, çözüm bekleyen sorunlar için lobi yapma noktasında durduk şu ana kadar. Bundan sonrasındaki daha detay çalışmalar için bizim de fiziki anlamda destek görebilmemiz gerekir.

 

Bir sivil toplum örgütü olarak, bugüne kadar hiç kimsenin sponsorluğuna girmemiş, hiç bir getirisi olan proje çalışmaları yapmamış olmasına rağmen, bir iki kişinin kendi maddi imkanlarıyla yürütmeye çalıştığı faaliyetler ancak bu kadar olabilmekte, çok daha yükseklere çıkamamaktadır.  Her şeye rağmen, tüm imkansızlıklara rağmen, bu kadar dikkat çeken çalışmayı, tarafsız bir atmosferde, tüm kurum ve kuruluşları bir araya getirmeye çalışarak yapabildiğimiz için gene de mutluyuz, gururluyuz.

Urfa'da kadınların daha yüksek oranlarda işgücüne dahil olması konusunda, bir STK olarak bize düşen ne varsa yapmaya hazırız.

 

23.02.2013

[email protected]

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık