Urfa’da orta sınıf var mı?


4 Ekim 2011 Salı 07:07
 
Şehirler; bireyin ön plana çıktığı, geleneksel ve bağımlı olduğu toplumsallıktan özgürleşerek, yeni toplumsallıklar inşa edebileceği, ortamların bulunduğu toplumsal yaşam alanlarıdır.
 
Şehrin yerlisi olan insanlar geleneksel sistemdeki statülerini değiştirip yeni statüye yükselirken, eski kültürlerini de yeniden üretmek zorundadırlar. Orta sınıfın  yükselmesi, değişimin yeni fikir hareketlerinin de ortaya çıkışı sürecin bilinen ve beklenen  sonucudur.
Bu sürecin en önemli koşulunu oluşturan bireyin, motivasyonu  kendi başarısı, kendine duyduğu güven ve sahip olduğu düşünce yapısı, gelecek yaşam  tercihini besleyen anlayışıdır. Nasıl düşünürsen öyle yaşarsın. Sadece düşünmek de yetmez. Eylemde gerekir. Ortak akılla güç birliği yapmak kentleşmenin koşullarından biridir.
Hep söyleriz ya Urfa büyük bir köydür diye…
Bana göre Urfa şehirlilik ile köylülük arasında sıkışmış kasabadır. Kentleşememiştir ekonomik ve sosyal dönüşümü sağlayacak olan orta sınıf  Urfa’dan göç etmiştir. Yatırımlarını ve yaşamlarını Urfa dışında idame ettirmeyi tercih etmişlerdir. Göç vermiştir Urfa…
 
Kırsalından iki türlü paralı ve parasız göç alan Urfa ekonomik kalkınmayı sağlayacak atılımı yapamamış bir şehirdir. Sıcak para sirkülasyonunun yoğun olmasına rağmen,   şahısların yatırım yapma yerine paradan para kazanmayı tercih etmesi, aşiretçiliğin mafyalaşmasına ( değenek gücü)  neden olmuştur.  İki türlü kayıt dışı ekonominin varlığı biri mevsimlik süresiz tarım işçiliği, diğeri tefecilik ikisi de kriz dönemlerinde ekonomiyi ayakta tutan sektörlerdir. Her iki ekonomik durumda  birey yoktur. Aile, aşiret cemaat, ortaklık vardır. Bir tür çıkar gruplaşması üzerinden hareket etme zihniyeti yaygındır. Biat etme kültürü, insanları  kulluk etmeye ürkekliğe ve tepkisizliğe yöneltmiştir.
 Sessizce, güçlü olana boyun eğmeye, hatta akıllara ziyan bir şekilde herhangi bir aşiret mensubu kişilerin  kuyruğuna tutunarak iş ve statü edinmeye çalışanları, birey olamamış ezik şehirlileri gördükçe Urfa için   umudum kalmıyor.
Oysa değişimi gelişimi sağlayacak olan orta sınıftır. Bizde ki orta sınıf hala aşiretlerin abasının altına  saklanıyor. Örnek Urfa’daki işçi sendika başkanları
Tesadüfen bir yerlere gelen statü edinen,  kişiler sistemi tıkayarak koltukta kalma mücadelesi verirken ahlaken etik davranamıyorlar. Toplumsal değişime zarar veriyorlar. Memleket meselelerine uzak sadece ve sadece koltuk ve statü için yalakalıktan öteye geçemeyenler yüzünden Orta sınıf denilen kesim pasifleşiyor. Öncülük yapması gereken kişilerin öncelikleri kişisel olduğundan toplumsal olaylardan bir haberler.
Ekonomik olarak  alt ve üst sınıf olan toplumsal kesimde  ise ahlaki değerler de  deformasyon ve yozlaşma  var.
Son yıllarda artan suç eğilimi özellikle 18 yaş öncesinin adi suça karışma oranında fahiş bir artış var. Uyuşturucu kullanım oranı ve yaşı gittikçe düşüyor. Ensenst yaygınlaşıyor. Tefecilik ve fuhuş sektör haline dönüşmüş…Adli vaka olaylarının en başında dolandırıcılık sahtecilik geliyor. Her yıl katlanarak artan intihar girişimleri de gösteriyor ki toplumsal bir yozlaşma var Sancılı bir süreç yaşanıyor Urfa’da…
Çok tarihli, çok kültürlü, çok inançlı bu şehre yazık oluyor!
Şehrin aydın ve entelektüelleri, STK lar en kısa zamanda ortak politikalar üretecek koşulları oluşturan çalışmalar yapmalıyız. İlk adım bu olmalı çünkü bizler bir araya gelme konusunda arızalıyız…

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık