Duygu SUCUKA

Urfa'da kadın işgücü


Duygu SUCUKA
22 Kasım 2012 Perşembe 15:28

GÜNEYDOĞUM DERNEĞİ

Türkiye’de Kadının İşgücüne Katılımı Çalıştayı IV

Sonuç Raporu

Program

Tarih: 9 Kasım 2012

Saat: 09.30–16.30

Yer: Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Salonu / Şanlıurfa

Çalıştay katılımcıları

Aylin Kırcı Duman – Şanlıurfa Vali Yardımcısı (Oturum başkanı)

İdris Erkeksoy – Şanlıurfa KOSGEB Müdürü.

Yrd. Doç. Dr. Fatma Ersin HRÜ HSABD

Ayşegül Özbek – Karacadağ Kalkınma Ajansı Planlama Birim Başkanı

Adalet Budak - GAP BKİ

ÇATOMLAR

Derya Işıkalan – Siverek

Funda Kaya – Hilvan

Ayşe Dağlar – Parmaksız

Seda Akışık – Ahmet Yesevi

Hacer Karakuş – Suruç

Ruken Önen – Viranşehir

Dilek Kara – Bozova

TOBB Bartın Girişimci Kadınlar Kurulu

(Nurten Şahiner, Ümran Bayraktar, Ceylan Akçay, Gülsüm Karakaş, Benian Fırıncıoğlu, Leyla Bayraktar, Nuray Onay, Çiğdem Bayraktar)

Gül San - Gazeteci

Nazlı Göl – Şanlıurfa Girişimci Kadınlar Der. Bşk.

Funda Ateşoğlu – 75. Yıl Meslek Edindirme Merkezi İşletmecisi

Mehmet Günışık – Güneydoğum Derneği

İlknur Gök – Girişimci

Gurbet İz – Girişimci

Solmaz Çelik – Girişimci

Gülseren Kaplan – Urfa Kamer

*****

Türkiye’de kadının işgücüne katılımı toplantılarımızın beşincisini (V), 9 Kasım 2012 tarihinde Şanlıurfa’da yaptık. Daha önce Gazi Üniversitesi ile TOBB ev sahipliğinde 3 çalıştay ve 1 paneli, 2011 ve 2012 yılları içerisinde Ankara’da yapmıştık.

Şanlıurfa’da bu defaki çalışmalarımız bir birini tamamlayan iki sosyal konu olarak gerçekleşti. Bir gün öncesinde, yani 8 Kasım 2012 günü, “Urfa’da sokakta çalışan çocuklar” sempozyumunu Harran Üniversitesi ile birlikte yaptık. Ertesi gün yine Üniversitenin ev sahipliğinde “Türkiye’de kadının işgücüne katılımını” işledik.

Sokakta çalışan çocuklar ve iş hayatında olamayan kadınlar. Kadın iş gücünde, üretimde olmayınca, sokakta satıcılık yaparak ailesine katkıda bulunması beklenen (isteyen) çocuklar her geçen gün artıyor. Ve bu sorunla mücadele yollarını aramak devletin asli görevleri arasına giriyor. Çalışan çocuklar ve çalışamayan kadınlar. Her ikisi de İş-kur’u doğrudan ilgilendiriyor. En azından ortamı bilgilendirmeleri adına, İş-kur temsilcilerinin bu çalışmalara ilgi göstermelerini arzu ederiz.

Urfa’daki kadının işgücüne katılımı çalıştayımız, daha önce Ankara’da yaptığımız aynı konulu çalışmalarımızın devamı ve benzeri niteliğinde olsa da, bu defa farklı bir yerden, Türkiye’nin kadın profilinin zayıf gözüktüğü illerden birisi olan Şanlıurfa’dan bakmak istedik bu soruna. Türkiye’nin kadın profilinin en güçlü gözüktüğü illerden birisi olduğunu çalışma esnasında öğrendiğimiz Bartın’dan gelen kadınlar çalışmaya renk kattılar. Bartınlı girişimci kadınların verdiği bilgilere göre kadının işgücüne katılımı oranı Bartın’da çok yüksek. Yarı yarıya diye bir ifadeleri oldu. Şimdiye kadarki çalışmalarımızdan gördüğümüz kadarıyla, bu oran Türkiye’de yaklaşık dörtte bir. Yani dört çalışandan yaklaşık birisi (veya biraz daha fazlası) kadın, diğer üçü erkek olarak yansıyor veriler. Urfa tarım kenti olması dolayısıyla, bu anlamda bakılırsa, bu oran çok düşük olmayabilir. Mevsimlik tarım işçilerini Türkiye’de oldum olası kadınlar ve çocuklar oluşturuyor.

Çalıştayı Urfa Vali Yardımcısı Aylin Kırcı Duman yönetti. Bartın Girişimci Kadınlar Kurulu heyet halinde, GAP Bölge Kalkınma İdaresi yönetimindeki Urfa il ve ilçelerindeki ÇATOM (Çok Amaçlı Toplum Merkezleri) Temsilcileri toplu halde, Urfa KOSGEB Müdürü, Karacadağ Kalkınma Ajansı, Harran Üniversitesi temsilcileri, Urfalı girişimci kadınlar, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile Gazeteci Gül San ve Derneğimiz üyesi Mehmet Günışık toplantıya katıldılar.

Şanlıurfa’nın işgücündeki kadın oranı, hangi alanlarda kadın çalıştırıldığı gibi detaylarda en iyi bilgiye sahip olduğunu düşündüğümüz İş-Kur ve ŞUTSO, toplantıda bulunmadıkları için, Urfa’nın işgücündeki kadın oranları ve detayları bu toplantıda konuşulamadı.

KOSGEB Müdürü İdris Erkeksoy, kadın girişimcileri desteklediklerini, kadın girişimcilerin kendi işlerini kurabilmelerinin bu ilde daha kolay olduğunu ifade etti. Urfa’da İŞGEM (İş Geliştirme Merkezleri) kurulması gerektiğini, İŞGEM’i Belediye, Ticaret Odası, Üniversitelerin kurabileceğini, bunun için 750 bin lira destek verdiklerini, Urfa’ya henüz bu desteğin verilmediğini anlattı ve Urfa’da İŞGEM kurulabilmesi için uygun yer bulunmadığından söz etti. İş Geliştirme Merkezlerinde kadınların danışmanlık hizmeti alabileceğini, kendilerini ifade edebilmeleri yönünde eğitimlerin olduğunu, Türkiye’nin her yerinde bu destek ve eğitimlerin bulunduğunu anlattı.

Fabrikaların, kendi işyerlerinde eğitimleri olduğundan, bazı firmaların bu eğitimleri almadığından bahsedildi.

Karacadağ Kalkınma Ajansını temsilen katılan Planlama Birim Başkanı Ayşegül Özbek de Kalkınma Ajansı olarak verdikleri destekleri anlattı. STK’lara, kuruluşlara, firmalara Ajans tarafından verilen destekler 15 bin liraya kadar, teknik destekler 70 bin liraya kadar olabiliyor. Bu desteklerde, zaman içerisinde SODES formatında değişiklik olabilir. Normal hibeler daha büyük bütçeli. Kadınlara dönük destekleri var. Kadın STK’lara proje şansı tanıyorlar. Alt yapı olarak Turizm ve Sanayi başlıklarında çıkıyorlar hibe programlarına. Kırsal kesim için, tarıma dayalı destekleri ise yine tarıma dayalı sanayiye yönelik. Firmalara verdikleri destekler %50 oranında. Her yıl için Bölge Planı yapıyorlar. Bölge Planında kadına, kadın sorunlarına yönelik olarak ne kadar vurgu yapılırsa bir sonraki yılın planında bunlara yer veriliyor, önem veriliyor.

Bartın’dan katılan Bartın Girişimci Kadınlar Kurulu 8 kişilik heyet halindeydiler. Amaçları, kadının işgücündeki varlığıyla gurur duydukları illeri adına, bu çalışmalara destek vermek, bir ses getirmekti. Daha önce Ankara’daki bir çalışmamıza da gelip katılmışlardı. Şu anda yürüttükleri bir projeleri var. Bu toplantıda projelerini anlattılar. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansından finanse ediliyor projeleri. 100 tane genç kız üzerine yönelik bir çalışma. Kırsaldaki genç kızlara yöneliyorlar. Onların hayal dünyasını geliştirmek, onlara kadınca bir güven vermek adına çalıştıklarını söylüyorlar. Hayallerimizi Paylaşalım projenin adı. “Kızların yüreğine biraz cesaret serpmek istiyoruz” diyorlar.

Toplantıya katılan diğer bir grup ise Urfa il ve ilçelerinin ÇATOM temsilcileri idi. ÇATOM’lar, kuruluşları gereği kadını işliyorlar. Kadınların meslek edinmeleri, eğitilmeleri, el işleri, istihdamları yönünde aslında çok amaçlı merkezler bunlar. GAP İdaresinin bünyesinde yer alıyorlar. Toplantıda, Urfa’nın ilçelerinden gelen ÇATOM yöneticisi hanımlar sorunlarını anlattılar, karşılaştıkları zorluklardan, imkânsızlıklardan bahsettiler ve nelere ihtiyaçları olduğunu söylediler. Oturumu yöneten Urfa Vali Yardımcısı Aylin Kırcı Duman’ın tüm bunları not alması da olumlu bir isabet oldu.

GAP Bölge Kalkınma İdaresini temsilen katılan Adalet Budak, bölgede ve Urfa’da kadına yönelik yaptıkları çalışmaları anlattı. 9 merkezde usta öğreticiler tarafından 14 ve üzeri yaş grubu kadınlara eğitim verildiği, gelir getirici faaliyetler üzerinde durulduğu, 2011 yılı sonu itibariyle 205 bin kadına ulaşıldığını söyledi.

Sırayla söz alan diğer sivil toplum temsilcileri ve kişiler kendi görüş ve düşüncelerini, birikim ve deneyimlerini paylaştılar.

*****

Bu çalışmamıza ev sahipliği yapan Harran Üniversitesine;

Tüm yoğunluğuna rağmen toplantıyı yöneten Vali Yardımcısı Aylin Kırcı Duman’a;

Kadınlara destek adına 1000 küsur km ötedeki Bartın’dan Urfa’ya gelen TOBB Bartın Girişimci Kadınlar Kurulunun tüm üyelerine;

Bilgi paylaşımı yapmak üzere katılan KOSGEB, GAP BKİ, ÇATOM Temsilcileri, Sivil Toplum Temsilcileri ile gönüllü katılan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

22.11.2012


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık