Urfa'da kızlar okuyacak mı? Ya Şehnaz!...


16 Ekim 2012 Salı 12:11

Şehnaz yedi kız kardeşten biri. 16 yaşında, başarılı okul hayatı var, bu yıl lise ikinci sınıfta.  Babası okumasını istemiyor, iki ay sonra askerden gelecek olan amcasının oğluyla evlendirmek istiyor kızını. Bu engel Şehnaz’ın kendi hayatına dair umudunu tüketiyor. Ya eğitim hayatına devam edecek ya da çocuk gelin sonra da çocuk anne olacak.

 

20 Aralık 2012’de 193 üyeli BM Genel Kurulunda, 11 Ekim'in Dünya Kız Çocukları Günü olarak kabul edilmesine ilişkin Türkiye, Kanada ve Peru tarafından hazırlanan karar tasarısı bütün ülkelerin onayıyla kabul edilmişti. Karar metninde; ekonomik büyüme, BM Binyıl Kalkınma Hedeflerine ulaşılması ve kız çocuklarının kendilerini etkileyecek kararların alınmasına katılımı açısından kız çocuklarının desteklenmesinin, güçlendirilmesinin ve onlara yatırım yapılmasının son derece önemli olduğu, ayrıca bunun başarılmasının kız çocuklarına karşı ayrımcılık ve şiddet sarmalını kıracağı, onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlayacağı belirtilmişti.

 

Türkiye’deki mevcut durum iç açıcı olmadığı BM Nüfus Fonu’nca açıklanan verilere göre, Türkiye 18 yaş evlenme oranında Avrupa ikincisi. Kız çocuklarının 18 yaş evlenme oranı yüzde 17 olan Gürcistan’ı yüzde 14 ile Türkiye izliyor. UNICEF verileri de kalkınmakta olan ülkelerde kız çocukların üçte birinin 18 yaşına gelmeden evlendirildiğini, yüzde 10’luk bir kesimde evlendirilme yaşının 15 yaş altı olduğunu ortaya koyuyor.

 

Türkiye’deki tabloya bakıldığında duyduğum endişe, kendi memleketimde bu sorunun daha baskın bir şekilde yaşanıyor olmasından dolayı kat kat artıyor. BM’nin aldığı bu kararın Şanlıurfa’ya yansımaları nasıl olacak, benim memleketimde kaç kız çocuğun hayatına dokunacak kaç kız çocuk eğitimine devam edecek, kaç kız çocuk ‘gelin’ olmadan büyüyecek, kaç kız çocuğun geleceğine dair hayalleri gerçekleşecek…

 

11 Ekim Dünya Kız Çocuklar Günü’nde Urfa’dan kız çocukların sıradan hayatından bir kesit anlatacağım:

 

Gurbet 16 yaşındayken kendisinden 10 yaş büyük biriyle evlendirilmiş, şimdi dört çocuk annesi bir kadın. Kendisi okuyamamış ama çocuklarını okutmaya çalışmış. Eğitime önem veren, üretken bir kadın Gurbet… Onun sayesinde Şehnaz’ın hikayesinden haberdar oldum.  Şehnaz için verdiği mücadelenin yakın tanığıyım. Yatılı okursa daha güvende olur diye özel yatılı okula götürmüş Şehnaz’ı, özel okuldan olumlu yanıt almamış olmasına rağmen, hala okusun hayatını kurtarsın diye mücadele ediyor.

 

“Beni okutmadılar, 16 yaşında evlendirdiler” diyor Gurbet. Şehnaz başarılı bir öğrenci, okursa evlendirmezler kendi hayatını da annesinin kız kardeşlerinin de hayatını kurtarabilir. Yoksa evlenir bu kısır döngü devam eder.

 

Şehnaz yedi kız kardeşten biri. 16 yaşında, başarılı okul hayatı var, bu yıl lise ikinci sınıfta.  Babası okumasını istemiyor, iki ay sonra askerden gelecek olan amcasının oğluyla evlendirmek istiyor kızını. Bu engel Şehnaz’ın kendi hayatına dair umudunu tüketiyor. Ya eğitim hayatına devam edecek ya da çocuk gelin sonra da çocuk anne olacak.

 

Annesi inatla okula devam etmesi için mücadele ediyor. İnatla, çünkü eşine karşı bir öfkesi var. Yedi kez kız doğurduğu için kocası üstüne kuma getirmiş. Eşi toplumsal baskılardan dolayı bu kararı almış. Çevresindekiler kız çocuk doğurmanın kadınlara bağlı olduğuna onu öyle inandırmış ki başka bir kadın bana erkek evlat doğurur düşüncesiyle ikinci evliliğini yapmış. Ne var ki, ilahi adalet, evlendiği kadının da kızı olmuş.

 

Şehnaz’ın annesi sadece Şehnaz’ı değil kızlarının hepsini okutmaya kararlı. Kararlı ama maddi imkânları eğitim için yetersiz. İki yıl önce evlenip evden ayrılan bir koca ve hepsi kız olan çocuklarla maddi imkânsızlıklara ve toplumsal baskıya karşı koyacak gücü yok. Çevre kızlarını okula göndermesini hoş karşılamıyor. İlköğretimden sonra kızların okuması gereksiz görülüyor; toplumsal baskı ve ‘başlarında erkek yok’ algısı, kızların önündeki en büyük engel.

Üç ayda bir aldığı ‘şartlı nakit transferi’ yardımıyla hayatını idame ettirmeye çalışıyor. Üç ayda bir izdihamla ödenen bu para eşiyle arasında tartışmaya da neden oluyor. Eşi parayı kendisine vermediği için onu toplum içinde ayıplıyor.

 

11 Ekim Dünya Kız Çocuklar Günü, Urfa’daki Şehnaz ve kız kardeşleri ile yedi kez kız çocuk doğuran annelerinin hayatına nasıl dokunacak? Kız çocukların hayatını kurtarmaya Urfa’dan bu kızlarla başlamaya ne dersiniz? Şehnaz ve kız kardeşleri desteğinizi bekliyor.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık