Abuzer AKBIYIK

URFALI FARUK SARAÇ VE MODA OKULU


Abuzer AKBIYIK
2 Aralık 2013 Pazartesi 04:14

Urfalı olan ve her fırsatta da Urfalı olduğunu gururla ifade eden değerli hemşerimiz Faruk Saraç’ın bir konuşmasını bugün televizyondan izledim.  Konuşmasında İstanbul’da kurduğu özel moda okulunu anlatıyordu. Sayın Faruk Saraç’la şahsen tanışmasak da çalışmalarını basından takip ediyoruz.  Gerek düzgün şahsiyeti, gerek bilgi birikimi, gerekse sanatında üstün seviyelere gelmesi bir Urfalı olarak beni sevindirdi, gururlandırdı. Sayın Faruk Saraç’ı kutluyorum ve başarılarının devamını diliyorum.

 

Bu vesile ile hem değerli hemşerimizi tebrik etmek, hem de uzun zamandan beri Urfa ile ilgili düşündüğüm Harran Üniversitesi bünyesinde Tekstil ve Moda tasarım bölümün açılmasının konusunu yazmak istedim.

 

Türkiye'de üretilen 2 milyon 380 bin kütlü pamuğun %42’sini Şanlıurfa'da üretilmektedir. Pamuk iplik yapıldığında 2 kat değer kazanır, İplik dokumaya, dokuma da giyim ve ev tekstiline dönüştüğünde çok daha fazla değer kazanır. Hele birde markalı bir ürüne dönüşürse, Pamuğun değeri kat be kat artar. Bu nedenle bir Urfalı olarak hedefimiz; pamuğu ham olarak satmak değil, markalı bir ürün olarak pazara sunmak olmalıdır. Pamuk, iplik, dokuma, boyama, tekstil halkalarının bir kısmı Şanlıurfa’da mevcuttur. Hazır giyim, Ev tekstili ve Moda tasarım gibi diğer halkaların da zaman içinde tamamlanması gerekir.

 

Türkiye pazarı yanında, Şanlıurfa’nın yanı başında Irak, Suriye ve diğer Ortadoğu gibi önemli pazarı vardır.  Bu ülkelerin halkına yönelik moda tasarımı yapılıp üretim yapılabilir. 

 

İşte bu düşüncelerle, Şanlıurfa Harran Üniversitesi bünyesinde Tekstil ve Moda Tasarım Bölümün açılmasının uygun olacağı kanaatindeyim.

 

Ünlü modacı Faruk Saraç 2010 yılında, Tekstil ve Moda alanında, kamu ve özel sektörün teknik elaman ihtiyacını karşılayacak donanıma sahip kalifiye elamanlar yetiştirmek üzere İstanbul’da Moda Yüksek okulu açmıştır. 2 yıllık (ön lisans) eğitimi verilen  Meslek Yüksek Okulu, Moda Tasarım, Grafik Tasarım, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık, Dış Ticaret, İşletme Yönetimi, Halkla ilişkiler ve Tanıtım olmak üzere 6 programla eğitimini sürdürmektedir.  Kaptan-ı Derya Süleyman Paşa’nın yaptırdığı Tarihi Ahırkapı Feneri Faruk Saraç Moda Okulu olarak 2014-2015 öğretim programına hazırlanmaktadır.

 

Harran Üniversitesi, Hazır Giyim ve Ev tekstili konularına yönelik “Tekstil ve Moda Tasarım Bölümün” açılışında Urfalı hemşerimiz Faruk Saraç’ın bilgi birikimi ve deneyimlerinden istifade edebilir. Konuyu Rektörümüz Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu’nun dikkatine sunuyorum.

 

Tekstil emek yoğun bir sektördür. Bu nedenle tekstil tesislerinin en önemli maliyeti işçilik gideridir. Şanlıurfa teşvik paketinden en yüksek düzeyde istifade etmektedir. Teşvik kapsamında, 1.021 TL asgari ücret alan bir kişinin 400 TL tutan sigorta ve Vergi stopajının tamamını 12 yıl Devlet ödemektedir. Yatırımcıya ayrıca, Gümrük Muafiyeti, KDV İstisnası, Vergi İndirimi ve 7 puan Faiz Desteği vardır. Otobana karayolu ile ulaşım, Havaalanı, Hammadde ve Pazara yakınlığı Şanlıurfa’nın diğer önemli avantajlarıdır. Bu önemli imkan nedeni ile Türkiye’nin tanınmış konfeksiyon firmalarından bir kısmı Şanlıurfa’da tesis açmıştır. Pek çok sayıda firma da 2.Organize Sanayi Bölgesinde yer ayırtmış gelmek üzeredirler. İşte Tekstil ve Moda tasarım konusunda yetişmiş insan bu hazır giyim ve ev tekstili imalatı yapan tesislerin önemli ölçüde elaman ihtiyacını karşılayacaktır.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık