Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın
Ahin GÜNEŞ

URFA'NIN GÜNAH KEÇİLERİ


Ahin GÜNEŞ
8 Ağustos 2012 Çarşamba 18:40

Şimdi dilerseniz köşenin başlığını oluşturan "Urfa'nın Günah Keçileri" konusuna geçmeden önce, toplumda sık sık kullanılan "Günah Keçisi" deyiminin ne için kullanıldığını, kaynağının ne olduğunu biraz irdeleylim...


Günah Keçisi:
Aslında Yahudilerin eskiden her yıl günahlarını yükledikleri inancıyla çöle, vahşi tabiata saldıkları veya çöle götürülmek üzere başıboş bıraktıkları, tüm toplumun günahlarını sırtında taşıyan keçiye verilen addır.


"Günah keçisi" deyimi, iyi gitmeyen her türlü işten sorumlu tutulan, başkalarının cezasını ve sorumluluğunu çeken kişi anlamında kullanılır. Bu deyimin kökeni, Yahudiliğin inanış ve tarihinde ayrıntılı şekilde vardır ama olayın gelişimi İncil' de anlatılır.


Bu anlatıma göre Yahudiler, yıllık günah çıkarma merasimlerinin bitiminde, en yüksek seviyedeki Musevi din adamı, Allah'a adamak üzere iki keçi seçer. Bunlardan biri kesilerek Allaha kurban edilecek, diğeri de İsrail halkının tüm günahlarını üzerine yüklenerek çöle salınacaktır. İki hayvan için bir kura düzenlenir.


Kurban edilmek üzere ismi çıkan keçiyi, din adamı Aaron keserek Allah'a kurban eder.

Sonra ellerini ikinci keçinin başına koyarak İsrail halkının ozamana kadar yaptığı bütün haksızlıkları, kötülükleri, itaatsizlikleri ve haddini bilmezlikleri, yani akla gelebilecek her türlü günahı keçiye geçirir.

 

Bu keçi sırtında toplumun tüm günahları, insanları arkasında günahsız bırakarak çöle doğru gider ve gözden kaybolur. Bu gelenek yüzyıllar boyu aynı huşu içinde tekrar edilir..


Bu keçi başlangıçta"kurtulan keçi" veya "kaçan keçi"olarak anılırken sonradan ismi zaman içerisinde "Günah Keçisi"ne dönüşmüştür.

 

Evet internetin ve Google teyzenin yardımı ile "Günah Keçisi" nin tanımı bu.

Şimdi Urfa'da geçtiğimiz gün ortaya çıkarılan yada çıkarıldığı varsayılan Şanlıurfa Belediyesi'ndeki yolsuzlukla ilgili gelişmeleri takip ettiğimde aklıma gelen ilk yaklaşım "Günah Keçisi"ni çağrıştıryor.


Zira;  Urfa Belediyesi'nde 2004 yılında Belediyenin temizlik işini yapan firma üzerinden işe alınan İ.B. isimli çalışan, geçtiğimiz güne kadar geçen 8 yıllık sürede kendi namına sahte teberrü tahsilat makbuzu bastırıyor. Belediyenin imar bölümündeki tahsilatları yapıyor. Tahsilatları tek başına cebine indiriyor. Kimsenin ruhu duymuyor. Düşünlüğünde bu 8 yıllık süre zarfında kaç bin işlem yapılıyor. hiç birinde sorun yaşanmıyor ta ki geçtiğimiz günlerde bir vatandaşın elindeki makbuzu muhasebeye sorgulatana kadar..

Vay be...

8 yılda on binlerce işlem arasında sadece bir vatandaş akıllı (!) davranıyor elindeki makbuzu sorguluyor ve yolsuzluğu afişe ediyor..

 

Sonra belediye başkanı Fakıbaba devreye giriyor olay adliyelik boyut kazanıyor. Bakalım bundan sonra ki süreç yürekli ve dürst savacıların ve Türk adaletinin elinde. Altından ne çıkar bilmiyoruz. Çünkü söz artık adli merciilerin..

 

Ancak bildiğim bir gerçek varsa, o da "Ergenekon Terör Örgütü" olarak ortaya çıkan yasadışı kirli yapılanmaları İstanbul'da bir evde bulunan bir kaç el bombası, patlamadan, bu yapılanmanın patlamasını sağlamıştı.

 

Umarım, Urfa Belediyesi'nde geçtiğimiz günlerde ortaya çıkartıldığı iddia edilen bu yolsuzluk olayının akibeti "Ergenekon Terör Örgütü" gibi bir oluşum değildir.

 

Yok eğer öyle ise bakalım ilerki günlerde kaç tane daha günah keçisini ya da kurbanlık keçilerini kamuoyu öğrenmiş olacak...

 

Hayatı, doğruları ve Urfa'yı özde seven herkese saygılarımlaYORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık