Naci İPEK

VAN’a YARDIM KERVANI


Naci İPEK
28 Kasım 2011 Pazartesi 00:16
VAN depreminin alevleri hala tütüyor, yüreğimizi yaktıkça yakıyor.

Bir şehir yok oluyor; yüzlerce insanımız HAKIN RAHMETİNE kavuşurken, onbinlerce insanımız da evsiz/yurtsuz ve felaketin korkunç yüzü ile karşılaşıyor.

Depremin felaketine düçar olanlar kim/kimler?

Aziz Vatanımızın insanları, milletimizin fertleri değiller mi? Ayrımız/gayrımız olmayan insanlarımız, hemşerilerimiz, dostlarımız, belki de akrabalarımızdı… Dahası, bunların ötesinde İNSANDILAR… YARADAN RABBİN YARATTIKLARI idiler…

Ve… Bu felakete tanık olan 74 Milyon insanımız tek sine/tek yürek/tek ses olarak, etnik köken/inanç/renk ve ideoloji düşünmeden galeyana geldi; ayağa kalktı. Bir hamiyet nehri olarak, yönünü ve hedefini VAN FELAKETZADELERİ ne çevirdi. Az veren canından, çok veren malından kavlince vermeğe başladı. Tüm yurt, tüm kuruluş ve teşkilatları ile seferi olarak yardıma, dertlere deva olmağa koştu. Ordu birlikleri, kurtarma ekipleri enkaz altından iniltilere kulak verirlerken, Kızılay çadırlarını açtı, doktorlarımız kollarını sıvadılar. Bir taraftan Van Havaalanına uçaklar acil ihtiyaç malzemeleri/ilaçlarla inerlerken, karayollarında da ekipler, kamyonlar, tırlar konvoy halinde VAN’ı hedefleyerek yol almağa başladılar.

Devlet ricali, sağlık ekipleri, kurtarıcı ekipleri Van da dertlere deva olmağa başladılar.

Van’da bazı insanlar, acıların ve imkânsızlıkların bellerini büktüğü canlar da, can havliyle yollara düşüp, yurdun dört bir tarafına dağılmaya başladılar. Onlara da gittikleri yerlerde kollar açıldı, imkanlar sağlandı, acılarına merhem olunmağa çalışıldı.

Vee… Bu yardımda Urfalı hemşerilerimizde gerekeni gereken şekilde yaptılar. Bu arada Sayın Vali Celalettin Güvenç, yapılanlara ilave bir katkı sağlamak için Çarşamba gecesi bir toplantı yaptırdı. STK’ları topladı. Yerel TV’leri de URFA KANALI ile birlikte seferi hale getirerek bir yardım kampanyası başlattı. Yurdun her tarafından, açılan yardım kampanyasına katılanlar, hamiyetlerini göstermeğe başladılar. Burada Kanal URFA’nın varlığı daha iyi anlaşıldı, takdir edildi. Dostumuz TORU’yu kutluyorum.

Evet, gece 24.00’e kadar Urfalının hemiyeti coştu, coştu

3. 000.000 TL’nin üzerinde nakit, bir o kadar da yiyecek/giyecek/ilaç ve gerekli malzemeler toplandı. Dahası, yüzlerce Vanlı kardeşimize iş imkanı, barınma olanağı sağlandı.

Dün ve bugün de bu yardımlara yardımlar katılmış, yardım miktarı katlanmış olabilir. Kısaca, bu bir hamiyet yarışı idi, başarıldı.

Hazırlıklar yarın tamamlanacak… Tamamlanacak ki, cumartesi Vali Güvenç başkanlığında bir heyet, Van’a gidip, felaketzedelere “-Geçmiş olsun…” dileklerinde bulunup, yardımları vereceklerdir.

Çarşamba akşamı, Tüm Urfalı hemşerilerimiz yediden/yetmişe, zenginden/fakire, kadından/erkeğe kadar herkes bir hamiyet yarışında idiler. Zaten, deprem gününden beri hepimiz kilitlendik, sarıldık bir olduk… Birliğimizi bir daha perçinledik, insan olmanın gururunu yaşayıp, bir defa daha tescillendirdik.

Toplantıya katılanları, katkı sağlayanları ismen belirtmeğe yazımın vüsatı müsait değil…

Ama, oluşan coşku, uzatılan el, konuşan dil, titreyen yürek, bakışlarda halelenen YARDIM DUYGUSU, İLAHİ BİR GÖRÜNÜM arz ediyordu.

İnsan olmanın, 74 Milyonluk bir ulusun birer ferdi olmanın gururunu, hep birlikte yaşadık.

Sayın Güvenç’i bu girişimden dolayı kutlarken felaket şehitlerine Rahmetler, felaketzede vatandaşlarımıza dualarımızla geçmiş olsun dileklerini arz ediyorum.

Dünkü öğretmenler gününde, şehit öğretmenlerimize de mağfiretler diliyorum.

Ve… Gamlanmayın; diyorum.

Arkanızda Devlet ve 74 Milyonluk Biz Varız.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star