Adalet YILDIRIM

VE TERCİHLER BAŞLADI…


Adalet YILDIRIM
6 Temmuz 2015 Pazartesi 15:48

Lisans Yerleştirme Sınav (LYS) sonuçları, 29 Haziran 2015 tarihinde açıklandı. Tercih tarihide 6-14 Temmuz 2015 tarihleri arasında olacak.

Bir yıl boyunca hazırlandığınız sınavın sonuçlarına göre tercih yapma zamanı geldi çattı. İstediği bölüm ve üniversite için gerekli puanı alan öğrenciler için iş biraz kolay. İşi zor olan sınırda puan alan öğrenciler. Peki, tercih yapılırken nelere dikkat etmek lazım… Bunları açıklayalım.

-Eğerki kafamızda bir bölüm var ve ‘olursa bu bölüm, olmazsa okumam’ gibi kesin düşüncelere sahipseniz, ancak puanınız sınırda ise, istediğiniz bölüme yerleşede bilirsiniz, yerleşmeye de bilirsiniz gibi bir durum varsa, mutlaka alternatifleri artırmanızda fayda var. Puanınızın tuttuğu yetenek ve ilgi alanınıza girecek bölümleri tercih edebilirsiniz.

-Kafam çok karışık, herkes birşey söylüyor, ne yapacağımı bilmiyorum? Diyorsanız ise, size şunu önerebilirim; konuyla ilgili uzmanlara danışın fikir alın. Ama en son kararı siz kendiniz verin. Hani bir laf var ‘dünyaya akıl danış, ama kendi aklının dediğini yap’ diye…

Tercih edeceğiniz üniversite sizin için bir nevi kimlik olacak. Seçtiğiniz meslekte sizin yaşam tarzınız olacak. O yüzden tercih konusunda böyle önemli bir kararı siz verin, kimseye bırakmayın.

-‘Aslında şu bölümü düşünüyorum ama KPSS (Kamu Personel Seçme Sınavı) puanı çok yüksek’ yada ‘ben bitirinceye kadar yükselebilir’ diyorsanız. Sizlere şöyle bir öneride buluna bilirim. Seçeceğiniz mesleği KPSS puanına göre tercih etmeyin. Sırf KPSS puanı düşük diye hayatınız boyunca sevmiyeceğiniz bir işi yapmak sizi mutlu etmiyecektir.

Bu tercih tarihinde hepinize dilediğiniz üniversite ve bölüme yerleşem dileğiyle. İyi tercihler.

SURLAR VE HEVSEL HAK ETMİŞTİ

Bildiğiniz üzere Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), tarafından ‘Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girdi.

Diyarbakır ve özellikle de Surlar ile Hevsel Bahçesi bunun çoktan hak etmişti. Naçizane bendeniz 12 Temmuz 2012’de kaleme aldığım (BAHÇE SANATI 1) köşe yazımda bu konuya değinmiş ve şöyle demiştim:

‘Babil’in Asma Bahçeleri günümüze kalmamış olabilir, onlar kadar olmasa da  hala bütün canlılığıyla, güzelliğiyle ve yemyeşilliği ile Diyarbakır’ın belki de akciğeri ve organik gıda deposu olan nazlı Dicle Nehri’nin kıyısında kurulan, görkemli surlara yaşam katan Hevsel (efsel) Bahçeleri bulunmaktadır.

Ha bu arada bir süre önce Diyarbakır Kalesi ve Surları, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne seçildi. Bu kapsamda Hevsel Bahçeleri’nin alan sınırlarının belirlenmesinin ardından listeye dahil edildi.

Ayrıca Hevsel Bahçeleri, bilinen yaklaşık 180 kuş çeşidine ev sahipliği yapma özeliği nedeniyle bir nevi kuş cenneti olarak da kabul görüyor.’

İşte böyle; bir kez daha başta dönemin ve bugünün Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan ve Eşbaşkanları Osman Baydemir, Gültan Kışanak ve Fırat Anlık olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum. Bölgemize hayırlı olsun.

 

 


YORUMLAR
  • yorum2015-07-10 05:55:45Hasan Soycan

    Adalet hocam, sizleri sürekli takip ediyorum. Bu son yazınızdan sonra da üniversite seçiminde kriterlerimi daha da netleştirdim. Sizlere çok teşekkür ederim.

  • yorum2015-07-08 03:42:36Hatice

    Hocam çok heyecanlıyım. Tercih yapacağım ve üniversiteli olacağım Allah'ın izniyle. Hocam size çok teşekkür ederim. Hem yazılarınızla, hemde yüzyüze bizleri çok aydınlattınız. Allah razı olsun sizden.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık