Şeyhmus ÇAKIRTAŞ

yağmur barış olsun


Şeyhmus ÇAKIRTAŞ
15 Ekim 2012 Pazartesi 16:30

Mevsimin ilk yağmuru gece, daha doğrusu sabaha doğru yağınca, sıcaktan bunalan bedenim  bir serinlik içinde uyandı. Bu durumda her zaman ki gibi İlk işim pencereye çıkıp, dışarıda değişen mevsimin kokusunu ciğerlerime doldurmak, gökyüzünün derinliklerine bakmak olur.

Gökyüzü kap karanlık bir sonsuzluk içinde, çakan şimşeklerle adeta yarılıyor. Gökyüzünde oluşan elektrik akımı kısa bir zaman aralığında olsa da yeryüzünü aydınlatarak yağmuru tetikliyor.

Sonbaharın kıpkızıl, gri ve tozlaşan yağmuru, önce çatlayan toprağı yumuşatır, sokakları ıslatır ve yaz mevsiminin bittiğini haberdar eder.

Yaz bizde kavurucudur. Sıcak insanın kemiklerine işler, her taraf sararır, gökyüzü bile sıcaktan kavrulan toprağın rengini alır.

Bu nedenle sonbaharın ilk yağmuru yağınca, insanda müthiş bir duygu oluşur. Tükenmişlikten, yeniden doğuşa doğru bir duygu seli ortaya çıkar.

Artık zaman kışa evirilecek, yağmur bir sevgili gibi içime işleyerek , bütün zamanların söylencelerini beynimde canlandıracaktır.

Yağmur  eski, en eski zamanlardan kalan bir doğa olayı olsa da, yaşamı tetikleyen, yeniden doğum sürecini başlatan müthiş bir olaydır. Yağmur yaşamın kök hücresi, tohumun öz sıvısıdır. Bundandır ki bütün zamanların hikayeleri yağmurla başlar, puslu, ıslak yağmurlarla biter.

Bu eski zaman olayı neden bizde az sürer?

Çoğu zaman yağmur yağmaz günlerce, çöllerden toz buları gelir, bulutlarda ki toz, çok az yağmur damlalarıyla birleşip; çamur olup,  üzerimize yağar.

Bir kader gibi her yıl tekrarlanır, durur.

Bu sonbahar yağmur yüklü bulutlar iç içe geçerek, biraz daha grileşme eğiliminde. Keşke diyorum biraz daha fazla yağmur yağsa, yıllardır ot bitmeyen çöller yeşerse fena mı olur?

Belki o zaman toz bulutları, asit yağmurları üzerimize yağmaz, eski zamanların ak ve pak yağmuru yeryüzünü aydınlatır.

Ama biliyorum ki bu kolay değil. İnsan bütün bilincine rağmen, doğaya düşmandır aslında. Söylerken, hitap ederken çevrecidir ama iktidarı için doğayı yakmaktan, tahrip etmekten geri durmaz.

Oysa doğa herkese yetecek kadar tohum, su ve balık üretir. Yeter ki insan yağmurda dansa kalksın, elindeki silahı toprağa gömsün ve  barış için halaya dursun…

Yağmur barış olsun...

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık