Mustafa GÜNEŞ

YAHUDİLER VE TOPRAK


Mustafa GÜNEŞ
3 Aralık 2014 Çarşamba 04:44

Kendimi bildim bileli adettendir. Türkiye ve İslam Dünyasında kim ki Amerika (ABD) ve İsrail hakkında bir şey söyleyecekse açılışa mutlaka küfür ve lanetle başlamak zorundadır. Yani önce 100 puanlık küfür ve lanet barajını geçtikten sonra ne söyleyeceksen söyleyebilirsin.

        Bu günkü yazımız, İsrail ve Yahudiler hakkında olduğu için, okurlar lütfedip baraj işlemini içimizden yaptığımızı var sayarak okusun.

        Geçenlerde Başbakan, Ortadoğu Topraklarının geçmişi hakkında bilgilenmesi için, Kılıçdaroğlu’na Falih Rıfkı Atay’ın “Zeytindağı” kitabını okumasını tavsiye etmişti. Bu vesileyle kitaba tekrar göz attığımda kitabın sonlarına doğru altını çizdiğim bir paragrafı okuyunca çizdiğim halde  iyi kavramadığımı  anladım.Onun üzerine  bu yazıyı yazmak gereğini duydum.

        Falih Rıfkı, adını vermediği bir arkadaşından aktarıyor.Şam-Kudüs tren yolculuğu sırasında ateşli ve çok konuşan Siyonist Yahudi bir gençle yoldaş olmak zorunda kalır.

        Kendisi Anti Seminist ve Yahudi karşıtı olduğu için gençten rahatsız olur. Ancak gencin anlattığı bir konuya da değinmeden edemez. Tarih vermemiş. Ama anlatımdan savaşın sonuna doğru, tahminen 1917 yılıdır.

        Tren Kudüs Diyarının topraklarından geçerken Yahudi genç pencereden bakar ve (kitaptan aynen veriyoruz);

        ‘-Siz Siyonizme karşı mücadele etmekle aldanıyorsunuz, bu toprakları bizim kadar kimse  imar edemez. Çünkü bizim kadar kimse sevemez.’  Der.(Zeytindağı S.159).

Gencin söyledikleri,70 yıldan sonra İsrail Topraklarının bu günkü durumuyla karşılaştırdığımızda, çok daha iyi anlaşılıyor.

        Demek ki insanlar bir toprağı bu kadar sever, bu kadar özler ve uğrunda yüz yıllar, hatta bin yıllarca mücadele ve savaş verirse, muradına erip üzerinde devletlerini kurdukları zaman bütün enerjisini oraları imar ve ıslah etmeye harcıyormuş. Zamanın çöl halindeki o bakımsız toprakları bu gün gerçekten Tevrat’daki “Aden Cenneti”ne benzetmişler.

        ARAPLARIN KUDÜS DİYARI

        Diğer yandan Arapların elindeki topraklara baktığımızda bakımsız, üretimsiz, sanki yüzyıllardır terk edilmiş, hiç insan eli değmemiş çöller görülmektedir.

        Biliyorum. Okurun aklına hemen uluslar arası Yahudi Sermayesi, lobiler ve Siyonist dayanışma vs. gelmiştir.

        Peki, 200 milyon civarında nüfus,20 milyon Kilometre kare gibi dev bir coğrafyada yaşayan Arap/Müslümanların sahip olduğu bunca petrol rezervi ve trilyonlarca dolar geliri nasıl açıklayacağız?

        Yüz yıllardır olur olmaz ortamlarda “kutsal toprak”,”Kudüs” de  “Kudüs” diye haykırdıkları bu toprakları imar ve ıslahı için neden bir fon kurmaz, neden dinlerine ve topraklarına olan saygılarını Dünyaya göstermek adına İsrail gibi imar ve ıslah etmezler?

        Kaldı ki bu Arap ülkelerinin hepsi de nihayetinde birer İslam Devletidir. Yani harita üzerinde çizgilerle bölünmüş olsalar bile sonuçta hepsi Müslüman Devletlerdir. Elbette Filistin halkı yoksul, elbette topraklarını imar ve ıslaha yetecek ekonomik imkânları yoktur. Ancak diğer devletlerin buralarda yatırım yapmaları gerekmez mi?

        Ama yapmıyorlar.Çünkü onların o torakları sevmek gibi bir dertleri yoktur.Onlar sadece mülkiyet ,egemenlik ve inat peşindeler.

        NEDEN YAPMIYORLAR?

        Sorsanız size bin dereden su getirir, bin bir neden sayarlar. Oysa bize göre temel neden hiç biri değil.

        Açıklayalım:

        Toplumsal kültürlerinin temeli üretimsiz, hareket halinde, talan, gazve ve yağma olan halklar bir arazi parçasına ancak saydığımız amaçlarla girerler. İslam’ın yayılma döneminden tutun günümüze kadar bu hep böyle olmuştur. İstedikleri kadar hak dinini yaymak uğruna Filistin, Suriye, Mezopotamya, İran veya Asya’ya kadar gittik desinler. Fütuhat sırasında girip geçtikleri yerlerin son çivisine kadar yağmalandığı ve uzun deve kervanları ile Devlet Merkezlerine taşıdığını birazcık tarihten haberdar herkes bilir.

        Dolayısıyla bir arazi parçasına yağmalık alan gözüyle bakarsanız ne üzerinde bir üretim tesisi kurmak ne de toprağını imar ve ıslah etmek gibi bir endişe taşırsınız.

        Çünkü  amaç, ne ki çapulladın o kârdır.

Onca yer altı/üstü kaynağa sahip olmalarına ve buralardan başka gidecek yerleri olmadığını bilmelerine rağmen, genetik kodlarına işlemiş binlerce yılık alışkanlıktan kurtulamamışlardır. İçlerinde bu çemberi kırmış olan Arap Devleti yok mudur? Tabii ki var. Ancak onlar da zaten genel yapıdan kopmuş oldukları için dönüp geriye bakma gereği duymamaktadırlar.

        Belki de haklı olarak zor bela kurdukları sistemin genel çoğunluk tarafından bozulmasından korkmaktadır.

        TOPRAK, ONU SEVENE, BAKANA YAR OLUR.

        Amacımız bin 500 yıllık İslam-Yahudi ve Arap-İsrail çözülmez çelişkisini tartışmak değil. Sadece mevcut objektif bir gerçeği hatırlatmaktır. Yoksa bu toprakların kimin hakkı, kimin hakkı olmadığını tartışmak değil.

Sonuç olarak bu topraklar başlangıçta kimin olursa olsun, fark etmez. Ancak mevcut durumda  “vicdan” der ki; kim ki dişi, tırnağı ,canı ve tüm enerjisiyle  emek vermiş,onların  hakkıdır.

2,12,2014

Mustafa Güneş/URFA

         


YORUMLAR
 • yorum2014-12-05 14:47:47Shlomo HAYİM

  Sayın Mustafa Güneş beyefendi.Kapkara bulutların arasında bir nebze de olsa parlayan değerli yazar..İnsan hayal ettiği müddetçe yaşarmış da yaşamasına ancak konu İsrael oldu mu tilki kesilenler eldeki Nuh dededen kalma kör bamya çakısı ile buğday hasatı yapmaya kalkışarak,her kişinin,her toplumun kırmızı çizgileri,dokunulmazlık sınırları olduğunı es geçip cuş-u huruşa gelip bu İslamcı iktidarın kendilerine sunduğu akıl ve strateji oyunlarını,olasılıklar dünyasının cilveleri ile ahenkli raks eşliğinde şimdilik sahneye koymaktadırlar. Zor iştir eleştirmek,sürüden ayrılmak,sonuçlarına katlanmak.Üstelik tehlikeli de.Yazdıklarınızla bu cehennemi ortama hoş bir esinti getirdiğinizi bilmenizi istedim sadece. Kalın sağlıcakla.

 • yorum2014-12-05 13:23:42Shlomo HAYİM

  Sayın Mustafa Güneş beyefendi.Kapkara bulutların arasında bir nebze de olsa parlayan değerli yazar..İnsan hayal ettiği müddetçe yaşarmış da yaşamasına ancak konu İsrael oldu mu tilki kesilenler eldeki Nuh dededen kalma kör bamya çakısı ile buğday hasatı yapmaya kalkışarak,her kişinin,her toplumun kırmızı çizgileri,dokunulmazlık sınırları olduğunı es geçip cuş-u huruşa gelip bu İslamcı iktidarın kendilerine sunduğu akıl ve strateji oyunlarını,olasılıklar dünyasının cilveleri ile ahenkli raks eşliğinde şimdilik sahneye koymaktadırlar. Zor iştir eleştirmek,sürüden ayrılmak,sonuçlarına katlanmak.Üstelik tehlikeli de.Yazdıklarınızla bu cehennemi ortama hoş bir esinti getirdiğinizi bilmenizi istedim sadece. Kalın sağlıcakla.

 • yorum2014-12-05 10:40:15ali toktas

  Sayın hayim size cevabımdır ; Sayın hayim Osmanlı kimdir desem kanuniden başlayıp fatih ile bitirirsiniz yazmışsınız ve Müslüman olmadıklarını yazmışsınız. Cevabımdır ; Kanuni Yahudi bir anneden dünyaya gelmiştir ve toradaki gereken kuralları uygulamıştır bunu gayet iyi biliyorum gerek Endülüsteki Yahudilerini gerekse kanuninin baş danışmanını ve gerekse Osmanlıya vergi vermeyen Yahudi aileleride bilirim bana burada Osmanlı dersi vermeye kalkmamanızı rica ederim. Gelelim Müslümanların fetih ettiği ve yaptırdıgı yerlere bu konuda sizlere yüzlerce örnek suna bilirim örneğin 2.abdülhamid zamanında pekinde yaptırılmış olan üniversite ve burası fetih edilmeden yapılmış bir eserdir gerçi siz sevmezsiniz 2.Abdülhamidi malumunuz sizi baya geciktirdi. Ayrıca günümüzde sizin gibi düşünenler ve ilgisi olmayanlar Osmanlıyla gurur duymaktasınız demişsiniz ön yargı ile davrandığınız için size tessüf ederim. Başka Osmanlı eseri isterseniz sizi bu konuda kendime daha çok minnettar bırakabilirim hayim.

 • yorum2014-12-04 14:45:27Shlomo HAYİM

  Gerçeklere dayanmayan hiç bir düşünce yaptırımsız kalmaz sayın Ali Toktaş..Bu gezegende kültürü,bilgisi,teknolojisi ve entellektüelliği ile yanıltmaların panzehirini aynı sütunlara koyabilecek çokça ademoğlu olduğunu hatırlatırım..İyi akşamlar dilerim...

 • yorum2014-12-04 14:39:35Shlomo HAYİM

  Osmanlı’yı araştırdığımız zaman,müslümanlar tarafından yapılmış tek bir esere raslanmamaktadır.Bana tek bir eser gösterirseniz,size şahsıma bir şey öğrettiğiniz için minnettar kalırım.Kavramlar vardır Ali bey,içleri boştur ama yine de çok kullanılır.Kavramın içinin boş olması işlevsiz olduğu anlamına gelmez.Aksine,içi boşaltılmış,iğdiş edilmiş ve çarpıtılmış kavramlar antisemitik yanılsama yaratmaya,zaten boş olan kafaları bulandırmaya yeter.Günümüzdeki Türk devletinin selefimiz olarak empoze ettiği Osmanlı,ki asla böyle bir şey söz konusu değildir,onlarca medeniyeti 600 yıl boyunca haraca bağlayarak işgali altında bulundurmuş,ama günümüzde siz gibi düşünenler ilginiz olmayan bir Osmanlı ile gurur duymakta,zulum ve işgal yıllarını kafirlerin refah ve mutluluk dönemi olarak tanımlayarak,bağımsızlık için savaşan işgal edilmiş ülkelerin vatandaşlarının verdikleri bağımsızlık savaşı nedeni ile nankör ilan etmekten kaçınmamışsınızdır.

 • yorum2014-12-04 14:37:47Shlomo HAYİM

  Osmanlı dediğiniz içindir ki,yazıyorum..Çünkü bu sitede misafirim ve misafire ikram edilen kahvenin içine tüküren art niyetlilerden asla değilim.Siz Ali bey..Osmanlı’yı tanıyor musunuz.Kimdir Osmanlı desem Kanuni’den başlayıp Fatih ile noktalayacağınıza eminim.Gerek Kanuni,gerekse Fatih referansınız ise,öncelikle bilmeniz gerekenin her ikisinin de müslüman olmadıklarıdır.Bu konuda binlerce belge vardır.Ve yine Fatih’in o devirdeki radikal islamcılar tarafından öldürüldüğünü de belirteyim..Gelelim müslümanların aldıkları yerlere yaptığı güzel eserlere söyleminize..Almak derken,siz fetih dersiniz de,dünya buna işgal demekte.Hatta bir adım ötesi medeniyetlere çöreklenme de denilebilir.

 • yorum2014-12-03 16:52:56ali toktas

  Sayin yazar yaziniz bence cok yanlis cunku yahudiler filistini guzellestiriyor ama muslumanlar guzellesmesi icin caba harcamiyor demeye getirmissiniz evet musluman ulkelerin petrolleri var zenginlikleride var lakin hepsinin kimler icin calistigi apacik ortada ayrica osmanliya baktiginiz zaman muslumanlarin aldiklari yerlere yaptigi guzel eserleride gormezden gelemezsiniz

 • yorum2014-12-03 15:17:26Shlomo HAYİM

  Bu bir fenomendir ve bu fenomenin mutlaka incelenmesi gerekmektedir.Çünkü bu fenomen,ne klasik milliyetçilikle,ne klasik ırkçılıkla ve ne de klasik faşizmle açıklanabilir.Bu durumu hastalık olarak adlandırmayı çok isterdim,ama değil.Eğer öyle olsaydı,bu durumda bir caza-i muafiyet doğardı ve bu tartışmaya da gerek kalmazdı.-Ebedi başkentimiz Jerusalem'den saygı ve dostlukla selamlar.Shalom.

 • yorum2014-12-03 15:16:59Shlomo HAYİM

  Kutlarım sayın yazar.İzninizle bir iki cümle de ilave etmek isterim..Şöyle ki...Yeryüzünde hiçbir devlet ve millet yoktur ki,işgal ettiği yerleri “vatan toprağı” olarak görsün ve işgale karşı direnen yerli halkları “vatana ihanet”le suçlasın.Ama buna rağmen bugünkü Türklük dahi,Yunanistan’ın toprakları içerisinde kalan ve Batı Trakya olarak adlandırılan toprakları kendi yurdu olarak görebilme aymazlığını gösterebilmekte ve bir gün bu topraklara dönme arzusu taşıyabilmektedir.Daha da garip olanı ise,Yunanlılar karşısında bir utanç duyulacağına,Yunanlıların düşman ve güvenilmez olarak görebilmesidir.+

 • yorum2014-12-03 13:10:01TURAN SARITEMUR

  GÜZEL BİR YAZI ELİNİZE SAĞLIK.SELAMLARIMLA.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık