Mustafa GÜNEŞ

YAPTIĞINI YIKAN ADAM: SİSYPHOS


Mustafa GÜNEŞ
5 Şubat 2013 Salı 11:18

“Süreç”in iyice kızışıp Başbakanın neredeyse teslim alma şartlarının görüşüldüğü havasını yaydığı şu günler, bize bir İON Mitolojisini hatırlattı.

Prometus ’u (Prometheus) hemen herkes bilir de Sisyphos’u bilen pek yoktur. Gene de hatırlatma bakımından Prometheus’a biraz değindikten sonra asıl kahramanımızı kısaca anlatmaya çalışalım.

Prometus,”titan”lar (devler) soyundandır. Ancak çok Zeki birisidir. Her şeyi önceden görebilme kabiliyeti vardır. Baş tanrı Zeus’un insanlara yaptığı hoyratlığı kabullenemez ve zekâsıyla Zeus’u aptal durumlara düşürür. Ona kızan Zeus da insanlara “ateş”i vermez olur. Böylece insanlar, hem tabiata karşı savunmasız hem de “ışık”tan yoksun kalırlar.

Prometus da Zeus’tan ateşi çalarak insanlara getirir. Ancak yaptığı cezasız kalmayacaktır: Yüksek bir kayalıkta sonsuza kadar zincire vurulup mıhlanmış durumda, ciğerleri de kartallar tarafından yenilmektedir.

SİSİFOS (Sisyphos) da aynen Prometus gibi çok zeki ve kurnaz biridir. Zekâsı Zeus’u çok kızdırır. Bu efsane kişi, aynı zamanında Homeros destanın kahramanı Odyseus’un da babasıdır ki, oğlu da onun gibi zeki ve yetenekli olduğu için Truva Savaşı dönüşünde başına gelmedik macera kalmaz.

Sisifos’ un Zeus’u kızdırdığı hareketler epeycedir. Ancak konumuz bunların detayı olmadığı için, özet olarak verelim ki; yaptıklarıyla Zeus’u çok kızdırır, o da ona sonsuza kadar çekeceği bir ceza verir.

Koca bir kayayı yüksek bir tepenin başına kadar yuvarlayacaktır. O da bütün gücünü kullanarak kaya tepeye kadar çıkarır. Tam tepede durduracağı sırada yüksek bir güç kayayı ve Sisifos’u tekrar aşağıya kadar yuvarlar.

Sisifos yeniden kayayı yukarıya sürükler, yeniden aşağı yuvarlanırlar. Bu işkence sonsuza kadar böyle sürüp gidecektir. Yani biz burada bu yazıyı yazar ve sizler de okurken Sisifos bu işlemi yapmaya devam etmektedir.

SONUÇ

Kimi yazarlar Sisifos’un bu cezasını anlamsız ve yarasız bir iş ve ceza olarak görmekte ve bir kimsenin yaptığı anlamsız bir harekete örnek olarak göstermektedir.

Kimileri de bir insanın kendi eliyle yapıp kurduğu bir işi kendi kusur veya “saflığı” ile kendi eliyle yıkmasına örnek olarak göstermektedir.

Son günlerde pür heyecanla yeri göğü sarmış şu “süreç” işinden, Başbakan ve taifesinin “teslim alıyoruz” tavırlarından, kimseye açıklanmayan “İmralı görüşmeleri”nden taşıdığım kaygılar bana Sisifos Mitolojisini hatırlattı.

Kürt’ün son umudu bir Sisifos saflığına mı gidiyor? Diye düşünmekten uykularım kaçıyor.

Yanında hiç kimse olmadan, tek başına bin yıllık “emperyal” gelenekten gelen bir devletin kurnaz ve acımasız oyunlarına nasıl karşı koyabilir? Anlamakta zorlanıyor ve endişeleniyorum.

5.2.2013

Mustafa Güneş/URFA


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık