Yaz kızım Fatma!...


20 Ocak 2012 Cuma 15:00
Yaz kızım Fatma, beş yıl süre davada Hrant Dink’i öldüren çocuğun milliyetçilik duyguları kabarmış olduğundan cinayet işlediğine, arkasında örgüt olmadığından, azmettiren kişinin salıverilmesine, toplumun yargının siyasetin hükümetin vicdanının sızlamasına, devletin bekasının devamına oy birliğiyle karar verilmiştir.

Hrant Dink davasında Salı günü verilen karar Türkiye’nin demokrasi insan hakları inanırlık güven konusunda ki sınavı verememiştir. Bu dava eski Türkiye’nin yaptığı hatalarının, yeni Türkiye’ de benzer süreçlerin devamlılığının ispatıdır.
Mahkemenin yargıcı ile davanın savcısı kamuoyunda atışmaya başladılar. Bu davanın seyrinde ortaya çıkan ciddi sorunlar var. Nedir bu ciddi sorunlar devletin hak ihlallerini uygulayan yöneticiler cezalandırılamaz.


Hrant Dink davasına verilen karar yüz karasıdır. Bu kararla yeni devletin hiç değişmediğini ve değişmeye de niyetinin olmadığını gösteriyor.
Eski Türkiye’de yaşanan yanlışlarla yüzleşiyoruz derken, yargı ihmali görülen devlet görevlilerini cezalandıramadı hatta o dönemin valisi şimdi AKP milletvekilidir. O dönemin emniyet yetkilileri, MİT gibi kurumlarda konuya müdahil olanların tümü varlıklarını ve zihniyetlerin halen görevdeler üstelik terfi ettiler. Rahmetli Türkeş’in ‘ Ben iktidarda değilim ama benim fikrim iktidar ‘ söylemi bugün aynen devam ediyor.
Hükümet halk nezrinde güçlüdür. Fakat devlet hükümetten daha güçlüdür. İktidar kendine karşı olanları hükümete karşı suç işleyenleri Ergenekon KCK v.s gibi tutukluyor. İktidarının devamını güvence altına alıyor.
Devlet adına işlenen suçları yargılayamıyor. Yargıladığı an AKP tükenmeye başlar. Bu yüzden çıkıp Cumhurbaşkanı, Başbakan ve yardımcıları vicdan yapıyorlar. Açıklamalarıyla kamuoyunu yatıştırıyorlar. Sistemle karşı karşıya gelemiyorlar. Sistemi devam ettiriyorlar. Bu dava Türkiye’ için önemli bir sınavdı.
Terör suçlarının çok geniş tanımlanması, tutuklananların, suçu kanıtlanmadan örgüt bağlantısı kurulmasına rağmen, tetiği çeken ve çektirenlerin örgütlü olmadığına karar verilmesi manidardır. Görevdeyken görüş açıklayan üst rütbelileri Silivri’ye gönderen güç davayı tartışan yargıçla savcılar için ne yapacaklar? Bu süreç gösteriyor ki Türkiye Devlet geleneğinde değişen hiçbir şey yok…
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star