Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın
Bermal MELİK

Yeni Komşu


Bermal MELİK
7 Ağustos 2013 Çarşamba 16:26

Yıllardır bu ülkede Kürt ve Türk kardeşliğinden, et-tırnak benzetmesinden sözedilir.Kardeşliğin öneminin altı her fırsatta çizilir, "Biz kürtlelerle kız alıp vermişiz", Çanakkale' de beraber savaşmışız" gibi söylemlerle kardeşlik vurgusu yapılır.
Kardeşliği istemeyenlere(!) de dış güçler yaftası yapıştırılırAma gelin görün ki gerçekten çok güzel bir duygu olan kardeşliği bu ülke gerçek manada yaşayamadı. "Yurtta barış, dünyada barış" ilkesini savunduğunu iddia eden Türkiye ,kardeşlik konusunda gösteremediği iradeyi bugün komşuluk ilişkisinde de gösteremiyor. Kardeşlik söyleminin iyiden iyiye yıprandığı bu dönemde artık iyi bir komşuluğun nasıl olması gerektiği üzerine kafa yorulması gerekmektedir. Türkiye devlet olarak, AK Parti hükümet olarak çok iyi biliyorlarki Suriye'deki değişimin önü alınamayacak. Bu değişimde çok önemli ve de etkili bir dinamikte Kürtlerdir.Doğal olarak bu değişim sürecinde rol sahibi olan Kürtler yeni dönem Suriye'sinde söz ve karar sahibi olacaklardır. Yeni Suriye elbette idari yapılanma olarak, rejim olarak, devlet sistemi olarak yeni olacaktır ve bu yeniyi inşa edecek güçler içinde Kürtler önemli bir güce sahiptir. Bu yeni Suriye'de Kürtler şu veya bu şekilde, şu veya bu adla ama mutlaka statü sahibi olacaklardır. Kürtler kendi toprakları üzerinde öz yönetimlerini kuracaklardır. Yanıbaşında bir "Yeni Irak" varken, Kürtler orada federal bir sistem içinde öz yönetimlerini kurmuşken, Suriye'deki bir değişimde bunun tersi bir durum mümkün değildir.
Ortadoğu' da Kürt ve Kürdistan davası bugün itibariyle çözüm süreci içindedir. Türk devleti gelinen bu aşamada bu süreci en fazla geciktirebilir,bu da çözümü tıkar.Kaldı ki, Türkiye'nin bu bölgesel değişimi daha fazla torpilleme güç ve kapasitesi, manevra kabiliyeti de azalıyor. Bunda Kürt savaşımının geldiği düzey ve kitlesel etkinliğinin belirleyiciliği vardır. O nedenle herşey Türkiye'nin istediği, dediği, arzuladığı gibi olmayacaktır.
Kürtler kendi toprakları üzerinde kuracakları bu statüyü demokratik, özgürlükçü, eşitlikçi, çoğulcu ve katılımcı bir içerikle şekillendirecektir, zenginleştirecektir . Bu gelişim ve de değişim sürecinde ortaya çıkacak farklı yönetim modelleri bir statü yaratacaktır Böylesi her bakımdan, yani dinsel, etnik ve de sosyal ve politik tercihler bakımından çoğulcu, demokratik, özgürlükçü, eşitlikçi bir yapılanma olarak örgütlendirilecek, örgütlendirilmesi gereken "statü" ile Kürtler komşu halklarla barış içinde yan yana yaşamayı yaratacaklardır. Kürtlerin şu veya bu kapsamdaki politik "statü"leri ile yaratmaları gereken işte bu iyi komşuluktur. Kürtler kuracakları statü ile, şekillendirecekleri demokratik idari sistemle, yıllarca yaşamı zehir eden, baskı kuran egemen devletlerin halklarıyla iyi komşuluk ilişkileri içinde yaşayacaklardır. Doğru, istenilen, arzu edilen, varılmak istenen hedef budur. Kürtler kendi topraklarında kendilerini yönetecekler, bir "statü" sahibi olacaklar ve Türklerle, Farslarla, Araplarla ve diğer halklarla iyi komşuluk ilişkileri içinde yaşamlarını sürdürecekler. Bu sonuç Kürtler bakımından olduğu kadar, Türkler, Farslar ve Araplar bakımından da hayırlı olanıdır.
Türk devleti tüm kurumlarıyla ve Türk halkı tüm kesimleriyle, bütün enerjilerini Kürtlerle iyi komşuluk ilişkilerini yaratacak çözümler için kullanmalıdırlar. Özellikle kamuoyu oluşturma gücü olan medya ve geniş bir yelpazede konumlanan aydınlar, üniversiteler "iyi komşuluk" önermesini hem özsel hem de kavramsal olarak benimsemeli, kullanmalı ve Türk toplumunun bunu içselleştirmesi için aydınlatıcı, bilinçlendirici faaaliyette bulunmalıdırlar.
Bugünün verili koşullarına uygun konjonktürel formül budur: Kürtler statü sahibi olacak, Türkiye, Kürtlerle iyi komşuluk ilişkileri içinde yan yana yaşayacak. Devamı diyalektik yasaların belirlediği ama bilinç ve sağlam örgütlenmenin kumanda ettiği demokratik evrimsel süreçle gelir. Türklerin seçmesi gereken iyi ve doğru yol, hak sahibi olacak olan Kürtlerle iyi komşuluk ilişkileri içinde yan yana yaşamayı tercih etmek ve bunu sağlayacak politikalar geliştirmek ve uygulama k olmalıdır.
Türk devleti, Türk hükümeti ve Türk halkı bu doğrunun hayat bulacağına kendini hazırlamalı ve alıştırmalıdır, alışmalıdır.
******** Komşuluk ve kardeşliğin yıprandığı bu günlerde , Ramazan Bayramının kardeşlik ve komşuluk ilişkilerini pekiştirmesine vesile olması dileğiyle Ramazan Bayramınız mübarek olsun.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık