Mustafa GÜNEŞ

YERLİ ADAY-DIŞARIDAN ADAY


Mustafa GÜNEŞ
6 Aralık 2013 Cuma 09:13

Önceki yazımızda bir sonraki yazıda yerli yabancı adaylar hakkında yazacağımızı belirmiştik. Ancak olaylar hızlı gelişip Vali Sayın Celalettin Güvenç’in adaylığı Başbakan tarafından resmen açıklanınca tahminler ve kimin neden aday yapılmadığı konusundan ziyade Urfalı olmayan bir adayın seçim sonuçları üzerindeki etkilerini irdelemek durumu doğmuştur.

Bizi izleyenler bilir ki her yeri geldiğinde Urfa’nın 1984’den beri “Milli Görüş” çizgisine kenetlendiği ve daha uzun yıllar bu çizgiden sapmayacağını belirtmişizdir. Böyle olmasının asıl planlayıcısı ve organizatörü 12 Eylül Rejimi’dir.

O zaman alınan karara göre, insanlar sosyalist veya Kürtçü olacaklarına dinci olsun daha iyidir,denilmiş ve o yönde çalışma yürütülmüştür.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Hiçbir şey olmayacak. Birkaç kendince Urfalı ve Urfa sever ilk şok ve heyecanın etkisiyle biraz homurtu hatta gürültü çıkaracak, zaman içinde yavaş yavaş durulup gene kendi partilerine bağlı kalmaya devam edeceklerdir.

Geçen seçimdeki Fakıbaba fırtınasına benzetip partinin önemli oy kaybedeceğini düşünenlerin unuttuğu bir konu var. Bu seçim, geçmişteki seçimden çok ve kıyaslanamayacak kadar farklıdır.

Önceki seçimde yalnız merkezin oyları sayıldığı için Fakıbaba’ya haksızlık yapıldığına inanan Urfa seçmenlerinin Başbakan’a rağmen Fakıbaba’ya oy vermeleri, onun da aynı çizgi ve aynı partinin elemanı olduğuna inanmalarıydı.

Yani Başbakana kızıp karşı bir partiye veya adaya oy vermiyorlardı. O Seçimde AKP’li Urfalıların bir kesimi hem partilerine hem de belediye başkanlarına bağlılık mesajı vermişti. Tabi bunun yanında AKP’li olmayıp sırf Fakıbaba’ya oy verenler de vardı. Ama onlar oy dengesini bozacak sayıda değildi.

Seçimden sonra olaylar farklı gelişti ve Fakıbaba ikinci dönemde beklenen performansı ve başarıyı gösteremeyip tekrar AKP kapısına dönünce karizma ve itibar kaybına uğradı. Dolayısıyla belirli bir azınlık dışında artık halk desteği kalmadığı gibi kendi tutum ve davranışıyla da epeyce insanı küstürdü.

Zaten dendiğine göre tekrar aday olmayacağı şartıyla partiye kabul edilmişti. Böylece belediye açısından Urfa’da Fakıbaba dönemi kapanmış oluyordu.

Bundan sonraki genel seçimlerde milletvekili listesine gireceği söylentileri varsa da siyasetin o zamana kadar ne şekil alacağını şimdiden Başbakan dâhil kimse kestiremez.

DIŞARIDAN ADAY SORUNU

Bu aralar ağzını açan herkes söze,” adayımız Urfalı olsaydı iyi olurdu. Ama Başbakanın takdiridir, bundan sonra yapacak bir şey yok.”Gibi cümlelerle giriyor.

İlk bakışta Urfalılar bu siteminde haksız da değil. Dolayısıyla ”Nasıl olur da milyonluk bir şehirde Belediye Başkanı yapılacak liyakatte biri bulunamaz?“Diye hayıflanmakta haklıdırlar.

Ancak geçmişe biraz gerçekçi bir bakışla göz attığımızda kabahatin çoğunun Urfalıların bizzat kendilerinde olduğunu da inkâr edemezler.

Bugüne kadar parlamentoya giren milletvekillerinin kişiliklerini,tahsillerini,sosyal yapı ve mensubiyetlerini gözden geçirdiğimizde bunu çok daha net görebiliriz.

Aşiretlerin egemen olduğu bir toplumsal yapıda, 1960’dan beri onlarca yıldır milletvekilliğinin babadan oğla geçtiği veya parti yönetimlerinin birkaç ailenin elinde olduğu gerçeğini kim inkâr edebilir?

Parti merkezlerince atanan birkaç aşiret desteksiz milletvekilini saymazsak demokrasi tarihimizden beri bu kader hiç değişmedi.

Gerçi geçmişte oy ve denge endişesiyle Urfa’ya birkaç bakanlık verilmedi değil. Ama herkes de çok iyi bilir ki bu bakanlıklar göstermelik ve dolgu bakanlıklarından öteye geçmemiştir. Stratejik ve yatırımcı özelliği olan bir tek bakanlık verilmemiştir Urfalılara. Çünkü gönderdiğimiz insanların hiç birinin aşiret mensubu olmaktan, vekillik dönemi boyunca gücünü pekiştirmek, memur tayini, işe adam koyma veya yandaş ve yakınlarına ihale düşürmekten öte bir çabaları olmadığı gibi hiçbir konuda belirli bir kariyere de sahip olmayan özelliksiz kişilerdi.

Aynı durumun hala devam etmediğini kim söyleyebilir?

İTHAL BAKAN

Ancak AKP siyasete başladığından beri, bir iki BPD’li dışında ful milletvekili gönderen Urfalılar, “artık bizim de bir bakanımız olsun,” diye mızmızlanınca gönülleri hoş olsun babından bir bakanlık verme gereği doğdu. Ne var ki vekillerimiz arasında bu ciddi işi yürütecek nitelikte kimse bulunmayınca mecburi “ithal bakan” atama yoluna gidildi.

Bu olay Urfa için bir kırılma noktasıdır. Çünkü Urfa’nın bütün heybeti, azameti ve Türkiye Siyasetindeki fonksiyonu da bu atamayla çökmüş, ülke düzeyinde erozyona uğramıştır. Eğer Urfalılar gözü kapalı ve itirazsız bu atamayı kabul edeceklerine o zaman büyük, ciddi ve Ankara’yı sallayacak bir gürültü çıkarsaydı bu gün bu sonuca katlanmak zorunda kalmayacaklardı.

Ama gerçekçi olalım. Milletvekillerinin hiç değilse 5-6 tanesinin öncülük ettiği bir halk tepkisi oluşturmadıkça birkaç yüz kişilik bir kitlenin tepkisine kim aldırırdı ki? Nitekim aldıran olmadı.

Şimdi soralım:

-Hangi aşiret ve hangi aşiretin milletvekili böyle bir tepkiyi gösterecek demokratik bilinç, yürek ve olgunlukta?

-Hangisinin  “kedinin boynuna çan takacak” kadar kendine güveni ve bağımsız davranış gücü var?

-Hangisinin parti merkezi veya karar organında ismi ve cismi var?

Bu soruların bir tekine bile “var” diyecek kimsenin çıkmayacağını herkes çok iyi bilir.

Zira onların tek bildikleri işleri yukarıda saymıştık.

Onun için bu sosyal doku Urfa’ya hâkim olduğu sürece, daha çok böyle adaylar görüp geçireceklerdir. Alışsalar iyi olur. Aslında alışmaktan başka yolları da yok

Bu konuda Urfalıların kimseye sitem etmeye hakkı yok. Çünkü bu sosyal dokunun bu memleketi götüreceği yer burasıdır.

Dışarıdan aday konusunda toplumda dolaşan bir başka söylenti ise; geçen seçimde Başkana rağmen Fakıbaba’ya oy veren Urfalılara bizzat Başkanın bir ders verme gösterisidir.

Başbakan adeta,” geçen seçim bütün ısrarıma rağmen Fakıbaba’yı tercih ettiniz. Bakın hem Fakıbaba kapıma sığınıp elimi öptü, hem de istediğim kişiyi tayin edeceğim ve siz de kuzu kuzu ona oy vereceksiniz.” gibi bir manevra yapmıştır.

Bu söylenti ne kadar doğru ve geçerlidir bilinmez. Ama insanların aklına geldiğine göre Başbakan ve çevresinin de aklına gelmiş olabilir. Çünkü siyasi kişilerin kin ve öfkeleri normal insanlarınki gibi kısa süreli ve geçici olmuyor.

Her ne ise olan olmuştur ve söylentideki gibi AKP’li Urfalıların başka bir alternatifi de kalmamıştır. Gerçekten de kuzu kuzu oy verecekler gibi gözüküyor.

SONUÇ

Adı söylendiğinden beri kimsenin Sayın Vali’nin kişiliği hakkında olumsuz konuştuğunu duymadım. Kendini ne tanır ne de karşılaşmışlığımız var. Ancak tanıyanlardan, basından ve bazı haber bültenlerinden enerjik, Urfa’nın sorunlarını bilen ve takip eden biri olduğu haberlerini duyuyoruz.

Kaldı ki iktidar partisinden bir Belediye Başkanının öyle fazla üstün yetenekli olmasına gerek de yoktur. Zaten bütün işler onun şahsında iktidar partisiyle hükümetin yönetim ve sorumluğundadır. Onun yapacağı tek şey mümkün olduğunca partizanlık yapmamak, hizmeti adil dağıtmaya gayret etmektir.

Buna ne kadar uyacağını da zaman gösterecektir.

Umarız seçildiği takdirde gayretini bu yönde sürdür de bu atamayla zaten incinmiş Urfalılara ikinci bir hayal kırıklığı yaşatmaz.

 

6.12.2013

Mustafa Güneş/URFA

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık