Adalet YILDIRIM

YGS 2016 VE YAPILAN DEGİŞİKLİKLER…


Adalet YILDIRIM
12 Ocak 2016 Salı 08:26

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), bu yılda eğitim ve öğretime değişikliklerle başladı. İlk önce Mühendislik Fakülteleri’ne başarı sıralaması getirdi ki, bunu geçen dönemde Tıp ve Hukuk Fakülteleri için yapmıştı. ÖSYM’nin bu değişikliklerle ilgili dayanağı da hep aynı ‘kaliteyi artırmak’…

Ülkemizin eğitim kalitesinin artırılması konusunda hepimizin arzusu, temennisi aynı, artsın elbette…Ama şu da bir gerçek ki, kalite ve başarı süreklilikten geçer.Anlamsız,  manasız ve hedefsizsadece günü kurtarma çabasının ötesine gitmeyen yap-bozlarla kalite gelmez.

Gelelim bu yıl yapılan değişiklikler ve YGS başvurularına…

-YGS başvuruları 6 Ocak ile 20 Ocak 2016 tarihleri arasında olacaktır.

-Adaylar, sınav başvurularını internetten (https://ais.osym.gov.tr)  üzerinden, yada her hangi bir ÖSYM sınav koordinatörlüklerinde veya ÖSYM tarafından ekte belirtilmiş başvuru merkezlerinde yapabilirler.

-Sınav ücreti sınava girecek olan adaylar için 55 TL, sınavsız geçiş hakkını kullanacak adaylar için ise 15 TL’dir.

-Sınav ödemelerini internet üzerinde yapacak olan adaylar,https://ais.osym.gov.tr adresinden ‘ödemeler’ kısmındanişlemini gerçekleştirebilirler. Yada ÖSYM kılavuzunda yer alan bankaların ATM’lerinden deücretlerini yatırabilirler.

- YGS sonuçlarını ÖSYM bu yıl, 25 Mart’ta açıklayacağını ilan etti.

ÖSYM’nin yaptığı en büyük değişiklik ise, baraj puanı alanında gerçekleşti. Geçen yıl 140 olan baraj, 150’ye yükseltildi. Bu durumda geçen yıl 16 net yapan öğrenci barajı geçip birçok üniversitenin özel yetenek sınavlarına girme hakkı kazanırken, bu yıl böyle bir şansı olmayacak. Aynı şekilde ön lisans programlarına ve açık öğretim programlarına yerleşme şansıları da olmayacak. 

-150 barajı için kaç net lazım diye soran olursa, onu da cevaplayayım, 20 net yeterli olacaktır. Yani toplamda 4 net artmış oluyor.

Bu değişiklikler elbette öğrencileri geçen yıla göre biraz daha zorlayacak. Herkesin bildiği gibi Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde çatışmalar yaşanıyor.

-BuradanMilli Eğitim Bakanlığı’na soralım; çatışmaların yaşandığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki öğrenciler için bir planınız ve programınız varmı? Yoksa bölgedeki öğrenciler TEOG’da olduğu gibi mağdur mu olacaklar?

Son olarak bu konuda bir öneri biz getirelim. Çatışmaların yaşandığı ve eğitim-öğretimden uzak kalan lise son sınıf öğrencileri için üniversite sınavında ek puan uygulaması yapılsın.

 


YORUMLAR
 • yorum2016-01-15 09:02:44caner

  ben bu kadar her türlü olumsuzluktan kendilerine çıkar elde eden bir iktidar dönemi görmedim. Ne olumsuz şey oluyorsa hemen kendileri mahsum pozisyona giriyorlar. Sanki ülkeyi başkaları yönetiyor gibi.

 • yorum2016-01-15 09:00:23Taner

  Kim ki bu kadar insanın hakkını yiyorsa, Allah o hakkı yerde bırakmasın.

 • yorum2016-01-14 11:34:09Şadiye

  Bu kadar haksızlık yapanlar ahirette nasıl hesap verecekler merak ediyorum.

 • yorum2016-01-14 11:30:20Kemal

  Zaten normal şartlarda bile bölgedeki öğrencilere pozitif ayrımcılık yapılmalı. Çünkü batıdaki eğitimle bu bölgedeki aynı değil ki.

 • yorum2016-01-14 11:28:58Misafir

  Nereye el atsan altından pislik çıkıyor. KPSS, ALES, YGS, LYS hepsinin atamalarında pis kokular çıkıyor. AKP cemaati suçluyor. Sen 14 yıllık iktidarsın sen olmazsan cemaat tek başına nasıl bunun yapabilir. Birlikte yaptınız. Şimdi kava edince bildiğin pisliği cemaate atarak arınmaya çalışıyorsun,

 • yorum2016-01-13 10:06:48faruk

  Yahu artık bıktık bunların değişikliklerinden. Her şeyi yaz boz tahtasına çevirdiler. Yazık bizlere

 • yorum2016-01-13 10:05:55Kenan

  Adalet hanım kesinlikle sizin önerinize katılıyorum. Bölgede bu durumda olan öğrencilere ek puan verilmelidir.

 • yorum2016-01-13 10:05:21Ayfer

  Bölgedeki çocuklar zaten geriden başlıyorlar. Birde bu olaylarla tam geriye düştüler. Bu duruma bir çare bulunmalı.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık