Adalet YILDIRIM

YGS BAŞVURULARI BAŞLADI


Adalet YILDIRIM
7 Ocak 2015 Çarşamba 12:11

2015 ÖSYM (Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi) sınav maratonu, YGS (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı) başvurularıyla başladı. Bu yılda birçok kişi üniversiteli olmak için, devlet memuru olmak için ya da çeşitli nedenlerden dolayı sınavdan sınava koşacak. Hal böyle olunca aday öğrencilere biraz yardım etmek birazda bilgi vermek için bu yazımda bu konuya değinmek istedim.

Siz sevgili öğrencilerin eminim birçok sorusu var; ama yine eminim ki, birçokta cevabınız var. Bu cevaplarda maalesef çoğu kez kulaktan dolma bilgiler oluyor. Arkadaşım şöyle dedi, ablam yada ağabeyim böyle dedi, kuzenim çok çalışkan o böyle dedi, yok okulun veya dershanenin rehberlikçisi şunu dedi.

Sevgili öğrenciler; bunların hepsini bir kenara bırakın. ÖSYM resmi web sitesinde (https://ais.osym.gov.tr) YGS kılavuzunu yayınlamış, tüm sorularınızın cevapları burada, lütfen üşenmeden okuyun. Diyelim ki okudunuz ve sorularınıza cevap bulamadınız ya da emin olmak istediniz, o zaman arkadaş ve akrabalardan ziyade konunun uzmanlarına başvurabilirsiniz. ÖSYM merkeziyle iletişime geçebilirsiniz, dershane ve ya okulun rehberlikçilerine başvurabilirsiniz ya da eğitim uzmanlarına başvurup ilgili sorularınıza net cevaplar alabilirsiniz.

Gelelim YGS ile ilgili klasik sorulara, aşağıda öğrencilerin aklına ilk gelecek bir kaç soruyu ve cevabını yazalım.

-YGS sınava kimler başvura bilir? YGS ‘ye lise son ve mezunlar başvurabilir.

-YGS başvuru tarihi ne zaman olacak? YGS’ye başvurular 5-19 Ocak arasında olacak.

-YGS başvurusu için ne kadar para ve nereye yatırıla bilir? YGS için 50 TL ilgili bankalar yatırılacak. (bankaların isimleri ÖSYM kılavuzunda yer alıyor)

-YGS kaç oturum olacak? YGS tek oturum olacak.

-YGS ne zaman yapılacak?, YGS 15 Mart 2015 (Pazar) yapılacak , sınav sabah 10.00 başlayacak ve 160 dakika sürecek.

-YGS barajı kaç puan? YGS puanı ile tercih yapılacaksa ilgili puan türünden en az 140 almak lazım, eğer ki öğrenci LYS’e girmek istiyorsa YGS’de en az bir puan türünden 180 alması gerekiyor.

 

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları’ndan öğrenim gören ve sınavsız geçiş hakkını kullanmak isteyen öğrencilerde, YGS başvurusu için 15 TL ödeyecekler. Şimdiden tüm adaylara başarılar diliyorum, dilerim herkes istediği puanı alır.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık