Adalet YILDIRIM

YGS ve SORULARI…


Adalet YILDIRIM
17 Mart 2015 Salı 08:21

Bu yıl Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan ve üniversiteli olmanın ilk adımı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı  (YGS), 15 Mart’ta yapıldı. Bu sınava girmek için başvuruda bulunan öğrencilerin sayısı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) tarafında açıklanan rakama göre, 2 milyon 126 bin 681’dir.

 

Sınav biter bitmez başta öğrenciler, veliler ve eğitim çevresinin tamamının merak etiği şey, bu yıl ki soruların zorluk derecesi oldu.

 

Sayısal alanındaki soruları değerlendirsek;

 

-Matematikte müfredat dışı soru olmamasına rağmen, sorular yorumlamaya dayalı olduğu için, öğrencilerin soruyu anlayıp çözmesi zaman alıcı nitelikteydi.

 

-Geometri sorularının bir kısmı hemen hemen tüm öğrencilerin yapabileceği nitelikteyken, diğer kısmın ise, zor sorulardan oluştuğu görüldü.

 

Genel anlamda Fen Bilimleri soruları nasıldı?

 

-Fizik, Kimya ve Biyoloji soruların genelinde bilgiye dayalı soruların çokluğu dikkat çekti.

 

Sözel alandan giren öğrenciler aşağı yukarı nasıl sorularla karşılaştılar?

 

-Türkçe’den gelen sorularda ise; dil bilgisinden ziyade anlam konusundaki sorulardaki artış gözlendi. Bunun da öğrencilerin soruyu anlayıp yorumlamasına epey zaman harcamasına yol açtı diyebiliriz.

 

Sosyal Bilimler alanındaki soruların zorluğu nasıldı?

 

-Coğrafya ve Tarih soruları, bilgi ağırlıklı sorulardı. Felsefe ise, öğrencilerin anlaması zaman alacak nitelikte sorulardan oluştu.

 

Genel anlamda sınava değinirsek, gerek Sayısal olsun, gerek Sözel olsun, ya da Eşitağırlık olsun bilgiye dayalı sorular çoğunluktaydı.

 

Sınav bitti, şimdi en çok meraka edilen diğer bir konu; baraj puanları kaç soruya, kaç puana denk gelir. Burada hepsinin uzun uzun yazmaktansa sizlere 140 ve 180 baraj puanlarına denk gelecek soru sayısını yazarsam yeterli olur herlade…

 

-32 net 180 puana denk gelir.

 

-16 net’te 140’a denk geliyor.

 

Dilerim hepiniz istediğiniz puanları alırsınız. 

 

 


YORUMLAR
  • yorum2015-03-19 09:18:54Ayşe Halit

    Adalet abla yine yazınla bize yol gösterdin. Allah senden razı olsun. Bu arada üniversite tercihleri için yanınıza gelebilir miyim? Seni seviyorum abla

Kurumsal

İçerikYukarı Çık