Adalet YILDIRIM

YGS’YE BİR KALA…


Adalet YILDIRIM
11 Mart 2016 Cuma 17:53

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS), geldi, çattı; on iki yılık eğitiminizin ardından üniversiteli olmak için ilk adımı yarın (13.03.2016) atacaksınız.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), tarafından yapılan YGS’ye bu yıl 2 milyon 178 bin 563 öğrenci katılacak. Rakamdan da anlaşıldığı üzere hayli zorlu bir yarış olacak.

Değerli öğrenciler bu yazımda sizlere bazı önerilerim olacak.

İsterseniz önce kısa bir bilgilendirme ile başlayayım.

-Sınav tarihi 13 Mart 2016.

-Sınav başlama saati 10:00 ve sınav süresi 160 dakika, yani 2 saat 40 dakika.

-Sınava girebilmeniz için yanınızda mutlaka ‘Sınava Giriş Belgesi’ ve üzerinde T.C. kimlik numaranız yazılı Nüfus Cüzdanınız olmalı.

-Sınava gireceğiniz okulu önceden görün.

-Sınava girdiğiniz esnada kıyafet tercihiniz rahat, aksesuarsız ve mevsime uygun olmalı.

-Sınavda silgi, kurşun kalem, kalemtıraş, şeker ve peçete ÖSYM tarafından öğrencilere verileceği için bunları yanınızda götürmenize gerek yok.

-YGS’ye saatler kala çok heyecanlı olduğunuzu tahmin edebiliyorum. Biraz heyecan iyidir, ama abartmamak lazım.Atasözünden anlaşacağı üzere azı karar, çoğu zarar.

-Bugün kendinizi yoracak aktivitelerden kaçının. Sizi rahatlatacak ve dinlenmenize vesile olacak şeyler yapın. Yada canınız hiç bir şey yapmak istemiyorsa yapmayın.

-Yediğinize içtiğinize dikkat edin, midenizi yakacak, ekşitecek yada susamınıza neden olacak gıdalardan bir günlüğüne de olsa uzak durun.

-Sınavdan önceki akşam iyice uyuyun, dinlenin. Sınav saatinden birkaç saat önce uyanın güzel bir duş ve iyi bir kahvaltı yapın. Sınav yerine sınav saatinden önce gidin. Aksilikleri ve trafik yoğunlunu göz önünde bulundurun.

-Birde sınavlarda su ve şeker muhabbeti var. Şeker vücudumuza enerji verir. Bunun olabilmesi için sınavdan en az iki saat önce şeker veya çikolata yiyebilirsiniz. Ama bunu da abartmayın. Bir parça çikolata veya bir iki şeker yeterli olacaktır. Birde sınav esnasında ve sınavdan önce çok su tüketmeyin.

-Sınav süresi boyunca zamanı iyi kullanmaya özen gösterin. Sadece bilgi değil zamanla da yarıştığınızı unutmayın.

-Bilmediğiniz sorulara çok takılmayın, kafaya da takmayın, sonraki sorulara yoğunlaşın.

-Bir uyarı daha, kodlamayı sakın sona bırakmayın. Her yıl birçok öğrenci yanlış kodlama yüzünden mağdur oluyor.

Burada velilere de birkaç önerim olacak.

-Öğrencinizin çok üzerine gitmeyin. Heyecanlanmasına neden olacak söylem ve davranışlardan kaçının.

-Sınav günü öğrenciniz istiyorsa onu sınav yerine bırakın. Yine eğer öğrenciniz istiyorsa bahçede bekleyin. Eğer ki öğrenciniz istemiyorsa bunu yapmayın. Sizin tamamen iyi niyetle yaptığınız bu bekleme olayı öğrencinin üzerinde baskı oluşmasına ve dikkatinin sınava değil, sizin beklemenize vermesine neden olabilir.

-Son bir hatırlatma sevgili öğrenciler; bildiğiniz gibi bu yıl önlisans ve özel yetenek bölüm için baraj 140 puandan 150 puana çıktı.

Herkesin dilediği puanı almasını ve güzel bir sınav olmasını temenni ederim.


YORUMLAR
  • yorum2016-03-11 17:55:31Aslı

    Hocam çok heyecanlıyım. Bildiğimi soruları yapamamaktan çok korkuyorum. Birde sınavdan çıkar çıkmaz nasıl geçti sorusu var ya beni öldürüyor.

  • yorum2016-03-11 17:55:06Suat

    Adalet hocam çok heyecanlıydım ama yazınızı okuduktan sonra biraz daha sakinleştim ve rahatladım. Tavsiyeleriniz altın değerinde ve dikkate alacağım. Çok teşekkür ederim.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star