Adalet YILDIRIM

YÖK VE GEL GİTLERİ…


Adalet YILDIRIM
13 Temmuz 2015 Pazartesi 11:35

Üniversite tercihlerinin yapıldığı bu tarihte mahkemelik,Yükseköğretim Kurulu (YÖK), hala ne yapacağı konusunda karar verme aşamasında…

Bildiğiniz gibi bu yıl YÖK, bir takım değişiklikler yaptı. Önce başta İç Mimarlık olmak üzere birkaç bölüm için puan türünü değiştirdiğini açkıladı. Yapılan değişiklik şöyleydi. Daha önce YGS’den herhangi bir puan türünden 140 puan barajı ve üzeri bir puan alan öğrenciler, İç Mimarlık okumak isterlerse, okumak istedikleri üniversitenin özel yetenek sınavında başarılı olursa, 4 yıllık bölüme kayıt yaptırabiliyorlardı.

YÖK, 2015 yılında nasıl bir değişiklik yaptı. Şöyle ki, İç Mimarlık okumak isteyen öğrenciler, MF-4 puan türünde en az 180 puan barajını geçip, gitmek istediği üniversiteyi tercih edip yerleşmesi gerekiyordu. Yapılan itirazlara karşı YÖK, yine bir ‘U’ dönüşüyle fikir değiştirip tekrara eski şekilde yerleşmenin olacağını açıkladı.

Öğrenci ve veliler bunlarla uğraşırken YÖK’den bir açıklama daha geldi. Daha önce TM-2 puan türünden yerleştirilmesi yapılan Hukuk’un 2015 yılı itibariyle TM-3’ten alınacağını açıkladı.

Hızını alamayan YÖK, bir değişiklik daha yaptı. Bu seferki bombası bayağı büyüktü, ’Tıp ve Hukuk gibi bölümlerin itibarını korumak ve kamu vicdanını rahatlamak için başarı sırası barajı getirdiğini‘ açıkladı. Tıp için 40 bininci, Hukuk içinde 150 bininci başarı sırası barajı getirildi. YÖK’ün bu açıklaması karşısında konuyla ilgili uzmanlar ve öğrenciler tarafında olumlu tepkiler geldi.

Tıp ve Hukuk için yapılan başarı sırası barajının, KKTC üniversitelerini kapsamadığını duyuran YÖK’e, çok geçmeden önce Türkiye’deki özel üniversiteler, sonra da LYS’de istediği puan alamayan öğrencilerden ve velilerden itiraz sesleri yükselmeye başladı.

Bu itirazlar karşısında YÖK, bir açıklama daha yaptı. Bu açıklamada ise, KKTC’de söz konusu iki bölüm okumak için 2015’te yerleşen öğrenciler, başarı sırası barajına girmiyorlarsa, Türkiye’deki devlet ve özel üniversitelere yatay geçiş yapamayacaklarını beyan etti. Ama bu açıklamalar ne özel üniversiteleri, ne öğrencileri, nede velileri tatmin etmedi ve YÖK mahkemelik oldu.

Bir başka gelişme ise şöyle… Başta tercih tarihlerini 6-14 Temmuz arasında yapılacağını duyuran YÖK, bu durumdan dolayı süreyi 2 gün uzattığını açıkladı. Bu uzatmayı da, ‘Öğrenci ve velilerden gelen yoğun isteklerden dolayı’ yaptıkları yönünde izah etmeye çalıştı.

Eğer YÖK mahkemeyi kayıp ederse, günlerdir tercihlerle uğraşan öğrenciler, veliler, öğretmenler ve eğitim uzmanları sil baştan bir daha yeniden tercihlere başlayacaklar. Çünkü birçok öğrencinin tercih listesinde çok büyük değişikliler olacaktır.

Burada YÖK’e şunu söylemek istiyorum; bir dur, bir nefes al ve bizimde nefes almamıza müsaade et. İyi adına çok şey yapmadığını sende biliyorsun. İyi olmayan sistemi dahada çıkmaza sokuyorsun. Ne diyelim umarım herşey öğrencilerin lehine olur.


YORUMLAR
 • yorum2015-07-15 13:37:44Mustafa Demir

  Hocam tercih öncesi bu yazıyı okumam iyi oldu. Rehberlik açısından bana ve birçok arkadaşıma yol gösterdi. Yazınızı birçok arkadaşa da tavsiye ettim. Kaleminize sağlık Adalet hocam.

 • yorum2015-07-15 13:34:12Kerem Alınak

  Hocam demek ki, 150 bin sınırlaması geçişlerde de etkili. Peki bunu rehber öğretmenleri neden söylemezler anlayamıyoruz. Sağ olun hocam, bunun öğrenmem iyi oldu.

 • yorum2015-07-15 13:32:30Ela

  Sevgili Adalet hocam, köşeniz sayesinde birçok şeyi öğreniyorum. Yani Rehberlik alanında gerçekten yol gösteren yazılar yazıyorsunuz. Objektif köşe yazarlığınızı taktire şayandır. Teşekkür ederim.

 • yorum2015-07-14 06:57:11Hasan

  Vay kaleminize sağlık hocam. Hakkaten YÖK'ün ne yaptığını kimse anlayamıyor. Hergün yeri bir şey icat ediyorlar. YÖK'ün hızına yetişene aşk olsun.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık