Ahin GÜNEŞ

Zira Urfa Eski Hamam, Eski Tas


Ahin GÜNEŞ
13 Nisan 2011 Çarşamba 03:47

Merhum Kazancı Bedih sayesinde Urfa'nın, Urfalının dilinden düşmeyen çok eski türkünün sözleridir  "Zira Urfa, Eski Hamam. Eski Tas"


Seçim sathına girilen, aday adaylarının bire 10 verdiği o sayılı günlerde, Urfa'da aslında hiç bir şeyin değişmeyeceğini sistemin ve sonucun hep aynı çıkacağını defalarca yazmaya çalışmıştım.

Tüm yazılarımda, senaryonun ve rollerin aynı olduğunu sadece oyuncularla, mekanın yer değişeceğini söylemiştim.

Maalesef bu gün gelinen nokta da bir kez daha haklı çıktım. Keşke yaşanan siyasi gelişmeler beni haksız kılsaydı da, yazılarımı okuyup yazdıklarımı hesaba alanlar karşısında eğilip, özür dileseydim.

Ancak; olmadı.

Eski Urfa türküsünün sözlerindeki gibi "Zira Urfa Eski Hamam, Eski Tas" oldu. Olmaya da devam edecek.
 
Şimdi birileri diyor ki;
Urfa’da feodalite yıkıldı. Ancak; halkın iradesi dikkate alınmadı. 2009 seçimlerinde ki şehir efsanesi olan “ Ceket” tekrar hayata dönecek. Urfa’lı gereken dersi verecek.
 
Ben hiç te öyle olacağını düşünmüyorum. Düşünmediğim gibi de ihtimal bile vermiyorum.
Çünkü; 2009’da AK Partiye karşı birleşik güçlerin adayı Fakıbaba vardı.  Oysa şimdi, 2009 da olduğu gibi şuan AK Partinin treninden indirilip ona karşı birleşik güçlerin adayı kim var.
Hiç kimse!
 
Bu noktayı iyi irdelemek lazım.
Şöyle bir hafızaları yoklayalım.
Seydi Eyüpoğlu: AK Parti, listesinden yer vermedi. Seçime bağımsız girdi. Kazandı. AK Parti’ye geçti.
Sebahattin Cevheri: Bağımsız aday olarak seçimlere girdi. Kazandı. AK Parti’ye geçti.
Şimdi de;
Zülfikar İzol seçimlere bağımsız olarak giriyor. Kazanır mı, kazanmaz mı bilinmez. Velev ki kazandı diyelim. AK Parti’ye geçer mi? Bence geçer.
İbrahim Tatlıses: geçmişte AK Parti yer vermedi. Genç Parti’ye geçti. Aday oldu seçilemedi. Sonra AK Parti yeşil ışık yaktı. Son anda da kırmızı. O da hasta yatağından “bağımsız olarak girerim” dedi.  Aslında Tatlıses’te,  İzol gibi aynı durumda..


Dolayısı ile; bir önceki yazımda demiştim. "Seçilecek isimlerin önemi yok. Önemli olan mecliste namusları ve şerefleri üzerine yapacakları yeminlerine ne derece sadık kalacaklarıdır." 

Gelelim
Açıklanan aday listeleri ile ilgili sık sorulan soruya “Bu adayların çoğunu tanımıyoruz”
Doğrudur.

Açıklanan adaylardan bir çoğu Urfa ve Urfalılar tarafından tanınmıyor. O halde şöyle düşünmek lazım. Şuan tanıdığımız mevcut vekillerden ve adaylardan kaçını ilk kez aday diye karşımıza çıkarıldığında tanıyorduk.

Ya da örnek vererek anlatmak gerekirse;
İlk aday gösterildiğinde: Zülfikar İzol’u, Yahya Akman’ı, Emin Önen’i, Seydi Eyüpoğlu’nu hatta Tayyip Erdoğan’ı siyasi açıdan, bu işe yeterliği açısından ne kadar tanıyorduk…

Ama bu gün tümünü tanıyoruz.

Bize aday diye dayatılan isimleri de zamanla tanıyacağız. Urfa’dan birinci sıradan gösterilen bakan Faruk Çelik’in gerçekten Urfa’nın bakanı olmak için mi, yoksa bakanlık koltuğuna tekrar oturmak adına Urfa’lıların sırtını mı kullanmaya çalıştığını da göreceğiz. Diğer bir deyişle  kuyumcuların sık kullandığı tabiri ile ayarları o zaman ortaya çıkacak. Som altın mı, yoksa Altın suyuna batırılmış bakır madeni mi ortaya çıkacak.
 
Bu yüzden tanımamak kıstas olmamalı.
 
Şu an Urfalıya düşen Tatlıses’in bir zamanlar seslendirdiği bir şarkı daki gibi kendine “Ben nerde yanlış yaptım” diye sorması lazım.
 
Çünkü; şuan Urfa’da yaşanan siyasi konseptteki mevcut durumun, 1950’li yıllardaki Adnan Menderes’li Demokrat Parti’nin, 1980 yıllardaki Turgut Özal’lı Anavatan Partisi’nin geçtiği tarihi süreçten hiçbir farkı yok. Gün gelecek AK Parti’de siyasetin tozlu raflarında siyasi bir dönem olarak yerini alacak. Yerine başka bir parti aynı huşu içinde siyaset sahnesinde üstlendiği rolü yerine getirecek.
 
Urfa’mı o da her zaman ki gibi  "Zira Urfa Eski Hamam, Eski Tas" olmaya devam edecek.
 
Hayatı doğruları ve Urfa’yı seven herkese saygılarımla. 

Not:
1 - Bir sonra ki yazımda; Ahmet Ersin Bucak, Zülfikar İzol, İbrahim Tatlıses’in bağımsız ve İbrahim Özyavuz’un neden MHP’den, milletvekili adayı olarak seçime girdiklerini irdelemeye çalışacağım
 
2- Asuman Cevahir Yazmacı’yı neden iki önceki yazımda sıraladığım listeden çıkardığımın açıklamasını yapacağım
 
 
 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star